Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výstraha ČHMÚ

V Česku padaly teplotní rekordy, kvůli vedru se ohnuly i kolejnice!

Práce na kolejích
Zdroj: Profimedia

Česko zažívá ve středu tropická vedra. Padl i 19 let starý teplotní rekord. Meteorologové vydali výstrahu před velmi vysokými teplotami. Na teplotních mapách dokonce pro takové teploty chybí barva. Už v úterý přitom naměřili meteorologové 34 stupňů Celsia. Kvůli teplu nabírají vlaky zpoždění, mají problémy s elektronikou.

Česká republika má nový teplotní rekord pro měsíc červen. V Doksanech ve středu naměřili 38,9 stupně Celsia. Dosavadní nejvyšší teplota byla naměřená v roce 2000, tehdy byla 38,2 stupně, tedy o 0,7 stupně menší.

 

Teplotní rekordy pro 26. červen byly překonány na více než 90 procentech stanic, které měří 30 let a více, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přes 37 stupňů bylo v Ústí nad Labem-Vaňově, na většině měřicích stanic v Praze nebo v Teplicích, kde mají po dnešku nový červnový rekord s hodnotou 37,2 stupně Celsia. Teplická stanice přitom měří více než 100 let.
 

Vysoké teploty komplikují železniční dopravu. Potíže hlásil Pražský integrovaný systém (PID). Kvůli poruše výhybky v úseku Úvaly – Český Brod nabíraly vlaky na hlavní trati na Kolín až 50 minut zpoždění. Porucha trakčního vedení zpomalila vlaky i ve směru na Nymburk a Poděbrady.

 

 

“S extrémními teplotami jsou spojené častější poruchy klimatizací. Vozidlo se pak musí odstavit a opravit, než může pokračovat dále. Pak jsou zde poruchy centrálních zdrojů energie a další elektroniky, které není úplně stavěná na tato tepla,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Společnost proto u nově nakupovaných strojů již požaduje vybavení, které je lépe přizpůsobené vyšším teplotám.

 

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) musela řešit ohnuté koleje mezi Prahou a Dobříší. Vlaky hodinu nejezdily. Mimoto se objevují problémy se zabezpečovacím zařízením.


Potíže oznámil i soukromý dopravce Arriva. Kvůli teplu nefungovaly výhybky a vlaky tak několik hodin jezdily pouze mezi stanicemi Praha-Hostivař a Praha-Holešovice.
 

 

 

Vysoké teploty se podepsaly i na českých silnicích. Čtenářka TN.cz zaslala snímky silnice mezi Dolní Lukavicí a Vodokrty v okrese Plzeň-jih, galerii najdete na konci článku.


“Asfalt je rozteklý, auta postříkaná, kusy vytrhané a přejít silnici nejde, protože se přilepíte a už tam asi zůstanete! Po stížnosti silničáři vozovku posypali drtí, což vůbec nepomohlo,“ popsala žena. Úsek byl prý opravený před měsícem.
 

Dálnice se také pěkně rozpálila. "Ve středu v patnáct hodin měl povrch dálnice D1 teplotu 48 stupňů Celsia," sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

 

Nejvyšší teploty naměřili v úterý meteorologové ve Středočeském kraji a na severozápadě České republiky. Nejtepleji bylo v Doksanech v Ústeckém kraji (33,9 °C), jen o něco méně bylo v Plzni-Bolevci (33,6 °C). V hlavním městě pak teploměry ukazovaly nejvíce 33,5 stupňů Celsia.

 

"Ve středu vystoupají teploty hlavně v Čechách a na jižní Moravě na 33 až 37 °C," napsali meteorologové. Na severozápadě Česka a ve Středočeském kraji pak může být až 39 °C.

 

"Bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihozápadu. Dosavadní teplotní rekord pro 26. červen je z pražského Klementina. V roce 1935 bylo naměřeno 35,6 °C," popsala Dagmar Honsová z Meteopressu.

  

Před vysokými teplotami vydali meteorologové také výstrahu. Ta platí pro Prahu, a celý Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký (Česká Lípa, Frýdlant, Liberec, Nový Bor, Semily, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký (Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Nová Paka, Nový Bydžov), Pardubický (Holice, Chrudim, Pardubice, Přelouč, Vysoké Mýto) a Vysočinu (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Světlá nad Sázavou).

 

 

Dále platí i pro Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj (Hranice, Jeseník, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Olomouc, Prostějov, Přerov), Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Havířov, Hlučín, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava), kde by teploty měly vyšplhat nad 34 °C.

 

 

Pro zbytek území –  Liberecký kraj (Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald), Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Olomoucký kraj (Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Rýmařov, Třinec, Vítkov) - platí teploty nad 31 °C. 

 

Předpověď teplot pro středu, model Aladin:

 

 

Varování před středečními teplotami ukazuje také mapa od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Čím tmavší barva na něm je, tím vyšší teploty předpovídá. V některých místech se však objevila nečekaně bílá barva. Barvy jsou totiž nastaveny do +38 stupňů Celsia. "V případě vyšších teplot je pak na barevné škále bílá," vysvětlila TN.cz vedoucí oddělení numerických předpovědí počasí z ČHMÚ Radmila Brožková.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí:

 

Při takto vysokých teplotách je obzvlášť důležité, aby lidé dodržovali správný pitný režim. Michal Bábíček ze Sdružení praktických lékařů upozorňuje, že musíme pít, i když nemáme žízeň. To platí zejména pro seniory. "Se zvyšujícím se věkem ztrácíme pocit žízně," vysvětluje Bábíček.

 

Nestačí, abychom pili pouze ráno a večer a doháněli tím resty z celého dne. Tělo se takto obelstít nedá, pít musíme během celého dne. Pokud vypijeme velké množství tekutiny najednou, tělo ho rychleji vyloučí.

 

Horký vzduch se Sahary dál trápí Evropany:

 

Lékaři zároveň doporučují, aby lidé moc nepili sladké limonády a minerální vody, jejich přebytek totiž tělo zbytečně zatěžuje. Ideální tekutinou pro náš organismus je obyčejná voda nebo neslazený čaj. Do pitného režimu se počítá i polévka. Káva a alkohol se naopak nepočítají, a to ani alkohol zředěný vodou. Obojí organismus odvodňuje.

 

GALERIE: Teplotní mapy

1
/
5
Zdroj: Meteopress
Teplotní mapy - 1

 

Meteorologové vydali výstrahu pro Ústecký kraj kvůli smogu, a to od středy až do odvolání. V souvislosti s tím doporučují lidem, aby v odpoledních hodinách snížili fyzickou zátěž. "Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem," uvedli meteorologové. 

 

GALERIE: Roztékající se silnice na Plzeňsku

1
/
3
Zdroj: Hana Budková
Roztékající se silnice - 3

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o extrémních teplotách:

 

pan tn.cz / ČTK