Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Cestujeme bezpečně

Do Chorvatska se valí mimořádná vedra. Postihnou i oblíbená místa!

Počasí v Chorvatsku
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek

Chorvatský hydrometeorologický ústav varuje před vlnou veder, která do země dorazí tento týden. Mezi města, která jsou pařáky nejvíce ohrožená, patří kromě metropole Záhřebu také Split a Dubrovník, tedy oblíbené destinace nejen českých turistů.

Jak upozorňuje portál Dnevnik.hr, teploty v příštích dnech v částech země vystoupají ke čtyřiatřiceti stupňům ve stínu. Výstraha platí pro čtvrtek a pátek.

 

Chorvatští meteorologové horka berou jen jako mírné ohrožení, pro návštěvníky ze střední Evropy ovšem takové vedro může znamenat zdravotní problémy. Zvlášť pokud nejsou opatrní.

 

Meteorologové zároveň přidali rady, jak se před hicem chránit. Doporučují například uvnitř budov udržovat teplotu pod 32 stupni Celsia přes den a do 24 stupňů v noci.

 

 

"To je obzvláště důležité pro děti nebo pokud jste starší 60 let a pokud trpíte chronickými zdravotními problémy," píší experti. Proto je optimální celou noc větrat a přes den naopak okna a dveře zavřít a zakrýt, aby vedro nemělo šanci.

 

A pokud nemusíte jít ven, zůstaňte mezi desátou a sedmnáctou hodinou raději uvnitř. Lehké, vzdušné oblečení a spousta tekutin jsou úplným základem.

pez TN.cz