Extrémní počasí

Do Evropy dorazila silná cyklóna! Hrozí záplavy, vítr dosáhne 130 km/h

Záplavy v Británii
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 2.11. 2019 10:05
Téma:

Další nepříznivě počasí čeká západní Evropu. Přes Irsko se žene cyklóna, která dorazí v sobotu na Britské ostrovy. Doprovázet ji bude vítr s nárazy až 130 km/h a déšť. Lidé by se měli připravit také na záplavy. Podobné počasí čeká Francii i Belgii.

Cyklóna se postupně přesouvá na západ. Meteorologové proto vydali výstrahu před větrem a deštěm. Platí pro Skotsko, jih Anglie a Wales. Napadnout by mohlo 30 až 40 mm srážek, místy dokonce až 80 mm. Nebezpečí představují také povodně.

 

Podle Sever Weather Europe může vítr dosáhnout rychlosti 120 – 130 km/h. Lidé by měli raději připevnit vše, co může vítr odnést. Poletující předměty by mohly někoho zranit. "Bude to trvat do neděle. Je to všechno z oblasti nízkého tlaku, který se objevil v časných ranních hodinách v sobotu," citoval deník Mirror Alexe Deakina z Met Office.

 

Meteorologové očekávají také vysoké vlny podél pobřeží na jihozápadě Anglie. Špatné počasí může zkomplikovat i dopravu. Některé vlaky například nevyjedou vůbec nebo bude snížen jejich počet. "Vlaky mezi Victorií a Eastbournem a mezi Victorií a Littlehamptonem budou zítra sníženy na hodinovou službu přibližně do 14:30 v důsledku předpovědi počasí," napsala v pátek na svůj twitter železnice Southern.

 

 

Cyklóna by se měla postupně přesouvat na sever Francie a Belgie. Podle meteorologů vítr dostáhne opět rychlosti 100 – 120 km/h. Ve Francii platí výstraha před silným větrem hlavně pro departement Gironde, Vendée a Charente Maritime. Státní meteorologická služba varuje před pádem stromů, výpadkem elektřiny nebo zhoršení dopravy.

 

Podívejte se, jak se cyklóna pohybuje:

 

Se silným větrem bojovali také hasiči v Česku. "Popadané stromy na komunikacích řešili večer a v noci hasiči na Jesenicku a Zlatohorsku," napsali Hasiči Olomouc na twitteru. Vítr by měl na horách začít slábnout v sobotu večer.

 

TN.cz