Originální nápad

Do ledové vody Covid-19 navzdory. Muž zachraňuje kostel otužováním

Petr Brzek
Petr Brzek
17.10. 2020 21:14
Téma:

Kvůli koronavirové krizi přišly o velké peníze i památky a každá koruna tak přijde vhod. Štáb TV Nova vyrazili znovu na Svitavsko za Davidem Zandlerem, který se na jaře rozhodl, že za každou prodanou vstupenku do kostela v Litomyšli stráví vteřinu v ledové vodě.

Pouhá větev je jedinou berličkou v rozbouřené Loučné. Ta je stále na prvním povodňovém stupni. "Kdybych si stoupnul do proudu, tak by mě to vzalo," má jasno David Zandler.

 

Před dvěma dny bylo ještě hůř, ale David to nevzdal. "Koukám, že plave velký trám, tak kdyby tam byl člověk a narazilo to do něj, tak to nechci riskovat," vypráví.

 

Příspěvková organizace Zámecké návrší spravuje řadu památek. David Zandler riskuje každý den své zdraví, aby peníze ztracené kvůli koronaviru dostal zpátky. Za každou prodanou vstupenku slíbil, že stráví vteřinu v ledové vodě. Prodal jich už devět tisíc.

 

"Nemuseli jsme propouštět, vstupenky nám pomohly, byla návštěvnost, lidi se u nás ubytovali," vypočítává obětavý otužilec. V létě do téhle výzvy šel i reportér TV Nova Petr Brzek. Byť voda měla jen deset stupňů.

 

 

"David mě na břehu přesvědčil i dnes. Kvůli bezpečnosti ale proběhlo otužování raději se záchranným kruhem," popsal reportér repete v rozbouřené říčce. "Dnes jenom symbolicky, venku šest stupňů Celsia, voda má sedm, takže jen do půl těla, ale v peřové bundě," dodal.

 

David se chce takto otužovat do konce roku a tím prodat celkem dvacet tisíc vstupenek. Na jaře může být třetí vlna, čtvrtá vlna, bojím se, aby covid tu ekonomiku neuzavíral," svěřil se. Každá koruna se tak šikne.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz