fotbaloví chuligáni

Demonstrace chuligánů se zvrhla! Policie použila vodní děla i slzný plyn

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 18. 10. 2020
Téma:

Nedělní demonstrace fotbalových chuligánů v Praze, která musela být kvůli porušování vládních nařízení rozpuštěna, se zvrhla. Radikální fanoušci zaútočili na policisty, vzduchem létalo téměř vše, co bylo po ruce, ulicemi se ozývaly hlasité výbuchy. Policie vyslala do akce těžkooděnce, nasadila také slzný plyn a vodní děla. Několik zasahujících se zranilo.

Většinou mezi nimi panuje rivalita, nyní se ale někteří fotbaloví fanoušci, kterým se přezdívá chuligáni (hooligans), rozhodli spojit síly, aby ukázali, co si myslí o bezpečnostních opatřeních, která se výrazně dotkla nejen fotbalu či hokeje. Na neděli svolali demonstraci na Staroměstském náměstí.

 

Poté, co byla akce kvůli nedodržování vládních nařízení rozpuštěna, se situace výrazně vyhrotila. Někteří demonstrující začali v ulicích odpalovat dělobuchy, místy se střetávali s policií. Další, kteří na místě byli pokojně protestovat, od výbuchů velmi rychle prchali. Většina lidí podle policie vývzu uposlechla a náměstí opustila. Později muži zákona uvedli, že nepokoje rozpoutalo přibližně 400 radikálních fanoušků.

 

Podívejte se nejdramatičtější záběry z akce:

 

Několik policistů bylo během střetů s nimi zraněno. "Zdravotnická zachranná služba poskytuje první pomoc a ošetření zraněným policistům," potvrdili na sociálních sítích.

 

Zajišťování účasníků demonstrace:

 

"ZZS HMP (zdravotnická záchranná služba hlavníhoi města Prahy) ukončila traumaplán. Celkem ošetřeno devět osob, z toho pět ponecháno na místě (bez nutnosti transportu). Tři lidé utrpěli středně těžká zranění, jeden člověk zraněn lehce. Šlo zejména o úrazy hlavy, řezná poranění, ebriety a dušnost po zásahu slzným plynem," sdělila po akci pražská záchranka. Před vyhlášením traumaplánu informovala o přibližně 20 zraněných.

 

Policie k rozhánění musela použít vodní děla i slzný plyn:

 

"Jsem v šoku, jak bezohlední jsou někteří naši občané, kteří nedodržují nařízení vlády a ohrožují sebe i ostatní. Teď, když máme před sebou dva nejtěžší a nesložitější týdny pro zvládnutí epidemie, jen zaměstnávají zdravotníky, záchranáře a policii, postě profese, které potřebujeme fakt na úplně jiné činnosti. Zároveň jsem hrdý na vysoce profesionální postup policie, které děkuji," uvedl po násilnostech premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Na reakce ostatních politiků se můžete podívat v reportáži z Televizních novin:

 

 

Na události po akci reagoval i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD): "Policie ČR zasáhla na Staroměstském náměstí naprosto profesionálně poté, co po ukončení akce svolavatelem (z důvodu porušení nařízení vlády) několik stovek chuligánů napadlo přítomné policisty. Několik policistů bylo zraněno, přeji jim brzké uzdravení a všem policistům děkuji."

 

Dalo se konfliktu předem zabránit? Poslechněte si slova Jana Hamáčka:

 

 

První fanoušci do Prahy dorazili již dopoledne. Někteří z nich jeli stovky kilometrů, aby se akce mohli zúčastnit. Policisté provedli na příjezdových komunikacích sérii kontrol lidí, kteří směřovali na protest. Při kontrolách nalezli pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky, střelnou zbraň a další předměty.

 

Další záběry z protestní akce na Staroměstském náměstí:

 

"Jelikož existuje v tomto případě důvodné podezření, že by mohlo dojít k ohrožení života a zdraví osob, policisté do této chvíle zajistili celkem 16 osob směřujících na demonstraci, u nichž byly tyto předměty nalezeny," informovali policisté ještě před začátkem demonstrace. Nakonec jich jen kvůli zbraním zadrželi 50.

   

Podle aktuálních opatření je pokojné shromažďování omezené na maximální počet 500 účastníků za dodržení specifických podmínek. Ty například vyžadují, aby všichni nosili ochranu úst a nosu.

 

Demonstrace před výzvou k rozpuštění:

 

Na akci nicméně dorazilo podle policie mnohem víc lidí. "V současné chvíli může zástupce magistrátu rozhodnout o ukončení demonstrace," sdělili odpoledne policisté. Organizátoři po třetí hodině vyzvali k rozpuštění akce.

 

Celý den byl na místě reportér Jan Zálužský. Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

Problém se zbraněmi okomentoval ministr školství Robert Plaga: "Prosím šéfy kotlů, aby svým hooligans vysvětlili, že tyto nástroje jsou podle všech studií v boji proti Covidu-19 zcela neúčinné."

 

Předseda spolku HON (Hnutí Občanské Nespokojenosti) Ivan Sochor o akci:

 

Demonstrace vzbudila pozornost i v zahraničí, o protestní akci informovala v živém přenosu například italská televizní stanice.

    

   

Za akcí stojí české fanouškovské skupiny, organizátoři se distancují od jakékoliv politické podpory i jakékoliv spojitosti s různými spolky či organizacemi, má jít o vyjádření názoru fanoušků.

  

"Především chceme ukázat, že jsme se v současné těžké situaci dokázali semknout, zahodit klubovou příslušnost a společně dokážeme poukázat na problémy, ve kterých naše země nyní je. Je na nás, abychom dali najevo náš nesouhlas," stálo v prohlášení.

 

  

My chceme rozumnou vládu, volali demonstranti:

 

Shromáždění okomentoval už v sobotu například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: "Jsem ten poslední, kdo by komukoliv chtěl bránit v jeho ústavních právech, tedy i právu shromažďovacím. To mi ale nebrání vyjádřit svůj názor, že zítřejší demonstrace je stupidní bezohlednost."

 

Přidal se i předseda KSČM Vojtěch Filip. "Máme svobodu slova i shromažďování, nicméně zítřejší demonstrace ultras v době pandemie covidu je jen výkřikem sobecké sebestřednosti. Nesouhlas s konáním vlády lze v době, kdy stoupá počet nemocných a mrtvých, vyjádřit i jinou formou," uvedl Filip s tím, že akce zatíží policii a může ohrozit zdraví občanů.

 

Začátek a průběh demonstrace:

GALERIE: Demonstrace fotbalových chuligánů v Praze proti opatřením

1
/
17
Zdroj: Policie ČR
Zajištěné zbraně v souvislosti s demonstrací fotbalových chuligánů na Staroměstském náměstí

Události po ukončení protestní akce:

GALERIE: Protestní akce na Staroměstském náměstí se zvrhla

1
/
23
Zdroj: AKTU.cz
Demonstrace fotbalových chuligánů na Staroměstském náměstí se vyhrotila - 23

Takto vypadal protest fotbalových nadšenců na Slovensku:

TN.cz