Jednání V4

Do Prahy se sjeli prezidenti V4. Zeman je přivítal na zámku v Lánech

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 2.10. 2019 12:01
Téma:

Na zámku v Lánech se sešli prezidenti visegrádské skupiny. Hlavy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska mají jednat o novém rozložení Evropského parlamentu po brexitu. Na programu jsou i dopady obchodních válek nebo víceletý finanční rámec EU do roku 2027.

Prezident Miloš Zeman přivítal své protějšky z Maďarska Jánose Ádera, Polska Andrzeje Dudu a Slovenska Zuzanu Čaputovou krátce před jedenáctou dopoledne.

 

Poté už prezidenti V4 zasedli ke společnému jednání, který přeruší jen kvůli obědu. Jednat mají až do večera. Řeč bude především o unijních tématech, zejména roli V4 v EU. Prezidenti chtějí také zkoordinovat svůj postup při vyjednávání o spojencích poté, co z EU vystoupí Velká Británie.

 

Diskutovat by hlavy států měly i o aktuálních problémech, kterým jsou nový víceletý finanční rámec EU od roku 2021 do 2027, dopady celních nebo obchodních válek na ekonomiku či současném stavu infrastrukturních projektů.

 

 

Ve čtvrtek se k jednání připojí prezident Slovinska Borut Pahor a Srbska Aleksandar Vučić. Zástupci V4 chtějí vyjádřit podporu politice otevřených dveří EU a případnému vstupu Slovinska a Srbska do Unie a také apelovat na řešení bilaterálních sporů.

TN.cz