CHORVATSKO

Ekologická katastrofa u Zadaru! Vinnetouovu řeku zalil topný olej

Zrmanja
Zdroj: Profimedia
Roman Dolejský
Roman Dolejský
4.1. 2020 15:32
Téma:

Desítky let nevyřešená situace v povodí řeky Zrmanji v Chorvatsku se mění v rozsáhlou ekologickou katastrofu. Do řeky mohlo během let uniknout až čtvrt milionu litrů mazutu. Voda ze Zrmanji se přitom dostane až do Jaderského moře.

Řeku Zrmanja, která se proslavila u českých diváků hlavně díky zfilmovaným mayovkám, v posledních dnech silně znečistil topný olej mazut. Ten se používá jako palivo v elektrárnách, lodích či lokomotivách. Informaci přinesl chorvatský portál dnevnik.hr.

 

Zdrojem znečištění je zřejmě skoro čtyři dekády uzavřená továrna na hliník u města Obrovac. "Jsou tam obrovské nádrže na olej. Podle odhadů jsme spočítali, že by mohly mít celkem až 400 metrů krychlových," popsal Ivan Matić z ekologického sdružení Ravni Kotari pro dnevnik.hr.

 

Slavnou řeku koncem roku pokryla mastná vrstva:


Problémy s mazutem se na řece objeví pokaždé, když jsou silnější deště. Podzemní voda stoupne a olej vyplaví do řeky. Znečištěná voda ze Zrmanji se kolem Nového roku dostala až do Novigradského moře asi třicet kilometrů vzdušnou čarou od Zadaru, které je krátkým průlivem spojené s Jaderským mořem.

 

Řeku proslavily zfilmované příběhy Karla Maye:


Kromě mazutu se podle slobodnadalmacija.hr do řeky mělo dostat několik tisíc litrů vysoce rakovinotvorné látky PCB z transformátoru v areálu továrny.

 


Na problémy s továrnou upozorňují tamní obyvatelé již dlouhá léta, zatím však prý nebyl nikdo potrestaný. Znečištěním řeky se už však zabývá chorvatská policie.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz