Seriál k 17. listopadu

Do revoluce zbývalo přesně deset dnů! Moskva slavila výročí VŘSR

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Publikováno 7. 11. 2019

Od sedmého listopadu 1989 do chvíle, která v Československu vedla k sametové revoluci, zbývalo přesně deset dnů. Moskva slavila 72. výročí Velké říjnové socialistické revoluce a na vojenský průvod se přišly podívat desetitisíce lidí. V Československu ale roste nespokojenost s komunistickým režimem.

"Dobrý večer, vítám vás u sledování naší pravidelné televizní relace. Kromě jiného přinášíme i tyto zpravodajské informace," začínaly 7. listopadu 1989 zprávy Československé televize. V tento den Moskva slaví dvaasedmdesáté výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

 

O oslavách se ten den píše samozřejmě i v Rudém právu. V pražském paláci kultury totiž ústřední výbor KSČ uspořádal shromáždění pracujících a mládeže. Generální tajemník Miloš Jakeš posílá do Moskvy blahopřání. Valná část Čechoslováků ovšem měla úplně jiné starosti.

 

"Já si nepamatuji, že by se v roce 1989 nějak bouřlivě slavilo," vzpomíná publicista a spisovatel Michael Žantovský. "Tenhle jejich svátek jsme nebrali vůbec vážně," prozradil současný poslanec Marek Benda (ODS). Do Sametové revoluce zbývalo přesně deset dní. Nálada v Československu se začínala výrazně měnit.

 

 

Státní bezpečnost tehdy řešila anonymní výhrůžky výbuchem v okrese Domažlice na západu Čech a v Hradci Králové. "Pro tehdejší režim to znamenalo jakýsi teroristický akt. Zároveň se tím nemohli nějak prezentovat navenek, protože se ukazovalo, že tady je někdo akce schopný," popisuje historik Martin Tichý.

 

"Najednou začala být změna. Lidé si začali uvědomovat, že už chtěj opravdu svobodu, že budou muset trošku přitlačit na pilu," vzpomíná bývalý disident a signatář Charty 77 Alexandr Vondra. Podle historiků bylo už tehdy jasné, že režim je před zhroucením a lidé v Československu se radikalizovali. Komunistickým pohlavárům mimo jiné začaly chodit výhrůžné dopisy.

 

 

TN.cz