každoroční pochod

Proti cenzuře a korupci: Tisíce lidí po celém světě vyšly do ulic!

Million Mask March
Zdroj: Twitter, Anonymous
Téma:

Tisíce maskovaných lidí se v noci na neděli vydaly do ulic. Každoroční protestní pochod Million Mask March, který se koná po celém světě právě 5. listopadu, se oproti loňskému roku obešel bez výraznějších incidentů. I přes klidnější průběh se desítky lidí ocitly v poutech.

Lidé podporující hnutí Anonymous se od roku 2012 vydávají 5. listopadu do ulic, aby protestovali proti cenzuře, nerovnosti, korupci a válce. Protestující jsou často zahaleni ikonickou maskou Guye Fawkese, po loňských střetech provázela letos větší shromáždění silnější policejní přítomnost.

 

Lidé po celém světě se vydali do ulic s transparenty hlásající hesla jako "Pokud byste jednali jako vaše vláda, seděli byste ve vězení". V USA lidé často podporují WikiLeaks, v Británii se objevovaly slogany proti policejní brutalitě, na mnoha místech lidé rozdávali oblečení chudým.

 

 

V loňském roce docházelo ke střetům s policií, několik policistů a protestujících bylo zraněno. Na mnoha místech se i letos zatýkalo, v Londýně podle portálu Guardian skončilo v poutech ve tři čtvrtě na jedenáct 47 lidí, většina kvůli neshodám s policií a užíváním drog.

 

 

Zatýkalo se také například v Portlandu, kde šest lidí narušilo soukromý pozemek. Velká většina protestů se ale obešla bez vážnějších incidentů.
 

Související témata:
klma TN.cz