Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

DO VESMÍRU S HVĚZDÁRNOU KLEŤ

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČB
Zdroj: HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČB
Téma:

Hvězdárna Kleť leží ve výšce 1070 metrů nad mořem a je tak nejvýše položenou astronomickou observatoří v ČR. K vesmíru má opravdu velice blízko a za jeho tajemstvími přenese každého návštěvníka.

Jihočeská Hvězdárna Kleť slouží jako "kosmická hlídka", jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů, které se přibližují k Zemi a mohou naši civilizaci ohrozit potenciální srážkou. Pomocí měření přesných poloh objektů na obloze zpřesňují kleťští astronomové výpočty drah a přispívají tak i k výpočtům případných srážek.

Zkoumají naše nejbližší vesmírné okolí - zaměřují se na malá tělesa Sluneční soustavy: planetky a komety. Na svém kontě mají více než tisíc potvrzených objevů. Tím se Kleť řadí do úzké evropské špičky. Kromě tisícovky planetek zde bylo objeveno i několik komet.

„Systematicky se výzkumu blízkozemních objektů věnujeme od roku 1994 jako jedna z prvních observatoří na světě. Kosmická hlídka na Kleti se podílí i na Bílé knize OSN ohledně případných srážek a ochrany života na naší planetě,“ říká Miloš Tichý, astronom a vedoucí Observatoře Kleť, objevitel komety 196P/Tichý. „V současnosti úzce spolupracujeme s Evropskou kosmickou agenturou ESA,“ dodává.

Ke sledování blízkozemních asteroidů se na Kleti používá nejmodernější (a druhý největší) český dalekohled - teleskop KLENOT o průměru hlavního zrcadla 106 centimetrů. Nachází se zde i vůbec největší čočkový dalekohled v Čechách, refraktor o průměru objektivu 30 centimetrů a ohniskové délce 4,5 metru.


„Observatoř Kleť je určena hlavně pro astronomický výzkum. Během letní turistické sezóny ale rádi necháme návštěvníky nahlédnout s námi do vesmíru,“ zve k prohlídce Jana Tichá, ředitelka hvězdárny. „Návštěvníci se u nás podívají do velké hvězdářské kopule, jedné ze dvou na observatoři, spatří velký zrcadlový dalekohled a největší čočkový dalekohled v ČR. Tímto přístrojem ukazujeme v přímém přenosu Slunce s jeho slunečními skvrnami. Na to však potřebujeme jasné počasí. Uvnitř kopule je také připravena výstava fotografií planetek a komet, takže do vesmíru nahlédnete i při nepříznivém počasí.“

Byli jsme na Měsíci! Letošní „ASTROLÉTO NA KLETI“ též připomíná výročí 50 let od prvního přistání člověka na povrchu Měsíce. Jak probíhal let a jak vypadá náš přírodní satelit zblízka? Projekt Apollo slaví půl století a nepřestává udivovat. K nastínění této slavné události jsou připraveny obrazové panely a zajímavé vyprávění.

Observatoř Kleť má otevřeno denně až do konce srpna. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Podrobnosti najdete na webových stránkách Observatoře Kleť.

Hora Kleť je nejvhodnějším místem pro hvězdárnu široko daleko. Najdete ji v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les u Českého Krumlova poblíž Českých Budějovic. Všechna okolní města jsou o půl kilometru níže a jejich světla mají tedy na pozorování oblohy jen minimální vliv.

Nejlepší přístup na vrchol Kleti je pěšky či na kole po značených turistických a cyklo-turistických cestách od Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Červeného Dvora či Holubova, případně sedačkovou lanovkou z Krasetína.
 

Komerční článek