TRESTNÍ ODPOVĚDNOST

Pět dětí znásilnilo mladou dívku, Němci chtějí do vězení posílat i 12leté

Znásilnění
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Pět chlapců ve věku 12-15 let znásilnilo ve městě Mülheim an der Ruhr mladou ženu. V Německu to vyvolalo vlnu nevole a rozdělilo ho na dva tábory. Zatímco jedni chtějí snížit věkovou hranici trestní odpovědnosti, druzí to striktně odmítají.

Prozatím platí v Německu trestní odpovědnost od 14 let. V minulosti už jednou tuto hranici Němci snížili, a před stejnou otázkou teď stojí znovu. Lidé reagují na případ z minulého týdne, kdy mladíci znásilnili mladou dívku. Předseda německého policejního odborového svazu Rainer Wendt vznesl návrh, aby se trestní odpovědnost snížila dokonce na 12 let.

 

Anketa

Byli byste pro zavedení nižší věkové hranice pro trestní odpovědnost i v Česku?

Hlasovalo 1561 lidí.

 

Naopak proti návrhu je Německý svaz soudců, který striktně nesouhlasí s tím, aby byli takto mladí lidé stíháni a posíláni do vězení. Dle nich u dětí takováto nápravná opatření nemají žádnou váhu a rozhodně to nesníží kriminalitu mezi mladistvými. "K výraznému snížení kriminality mladistvých přispěly výchovné programy,“ argumentuje Jens Gnisa, předseda svazu.

 

 

 

S názorem Jense Gnise souhlasí i Německý svaz na ochranu dětí. Podle vyjádření jeho tajemnice Martiny Huxollové von Ahn by se úřady měly zaměřit na řešení jednotlivých případů, kterých se problematika týká. Lze se zaměřit na chování a příčiny, než následně řešit skutky, okomentovala von Ahn pro Die Welt.

 

 

 

Komise pro práva dětí OSN už před 11 lety zdůraznila, že minimální věková hranice trestní odpovědnosti nesmí být nižší než 12 let. Zároveň žádala, aby se tato hranice v budoucnu spíše zvyšovala.

bk TN.cz