Volby v USA

Do voleb prezidenta USA zbývá pět dní, Trump a Biden válčí o Floridu!

Už jen pět dní zbývá do volby nejmocnějšího muže planety. Oba kandidáti Donald Trump i Joe Biden využívají každý den k tomu, aby přesvědčili poslední nerozhodnuté voliče. Ve čtvrtek se snažili na svou stranu získat tolik důležitou Floridu.

Donald Trump dělá vše proto, aby Floridu získal. Pokud se mu to nepodaří, bude pro něj extrémně obtížné nebo dokonce nemožné prezidentský mandát obhájit.

 

"Tady na Floridě můžete rozhodnout výsledek voleb. Vyhrajeme Floridu a je po všem!" prohlásil Trump ve čtvrtek.

 

Florida je v americkém volebním systému klíčová. Je třetím nejlidnatějším státem a třetím s nejvíce volitely. Jejím získáním si jich kandidát připisuje důležitých 29. Volitelé pak zastupují obyvatelstvo v jednotlivých států a v prosinci oficiálně vyberou prezidenta.

 

 

Víc jich už má jen Kalifornie, kde dlouhodobě vyhrávají demokraté a Texas, kde se očekává vítězství republikána Trumpa.

 

Průzkumy z posledních dní naznačují, že volby na Floridě budou opravdu vyrovnané. Výsledek tak můžou rozhodnout stovky hlasů, jako tomu bylo v roce 2000. George Bush mladší tehdy nad demokratem Alem Gorem zvítězil o méně než 500 hlasů a stal se prezidentem.

 

"Ve státech jako Florida, Ohio, v minulých volbách Michigan a Wisconsin, které jsou vlastně nejvíc na ostří nože. Kde ta podpora osciluje kolem těch 50 procent, tam má největší smysl věnovat finanční prostředky, energii, aby se podařio ten stát přetáhnout přes tu magickou 51procentní hranici a tím ten kandidát získá celý ten stát," řekl televizi Nova politolog Kryštof Kozák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

 

 

Celostátní průzkumy zatím favorizují o přibližně osm procent demokrata Joe Bidena. Donald Trump dělá vše, co může, a absolvuje jedno setkání za druhým. Často se s tisíci příznivců setkává na letišti, aby po skončení mítinku mohl hned pokračovat jinam.

 

"Udělali jsme Ameriku znovu velkou. Vytvořili jsme nejsilnější hospodářství historii světa a pak do toho zasáhla chřipka z Číny. A teď to musíme vytvořit znovu," řekl současný prezident na jednom z nich.

 

V roce 2016 Floridu získal právě Donald Trump a Hillary Clintonvou tehdy porazil o více než 110 tisíc hlasů. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Filip Šusta, drz TN.cz