pátek a sobota

Do voleb zbývá pár dní! V Ostravě už řeší první problémy

Už tento pátek a sobotu budou Češi vybírat nové europoslance. Jsme jediným státem Evropské unie, kde se volí ve dvou dnech. První těžkosti se už řeší v Ostravě. Objevily se tam špatně vytištěné hlasovací lístky. Lidé si je ale budou moci vyměnit ve volebních místnostech.

Někde stojí volební urny ještě ve skladech, jinde je už úřady rozvezly k volebním místnostem. Na jejich přípravu ale zbývá ještě dost času. Volby v Česku startují v pátek úderem 14. hodiny. Kdo bude volit mimo místo svého trvalého pobytu, musí si včas vyzvednout voličský průkaz.

 

"Písemné podání žádosti uplynulo už minulý pátek, ale osobně si může vyžádat ještě do zítřejší 16. hodiny," řekl mluvčí magistrátu v Karlových Varech Jan Kopál.

 

Kandidátní listiny už měli lidé dostat do poštovních schránek. K vyzvednutí budou ale i přímo ve volebních místnostech. 844 kandidátů se uchází o 21 českých europoslaneckých křesel. Volič může vybrat jen jednu stranu.

 

 

"Pokud chce dát někomu preferenční hlas, může si vybrat až dva kandidáty. Nezaškrtává je, ale kroužkuje číslo před jejich jménem," vysvětlil ředitel odboru voleb Ministerstva vnitra Petr Vokáč

 

Podíl žen na českých kandidátkách do Evropského parlamentu je letos nejnižší. Pouhých 24 procent. V mnohých státech EU je podíl mnohem vyšší.

 

 

Tentokrát ale ženy figurují na výhodných místech kandidátky. Podle některých prognóz se může klidně stát, že budeme mít vůbec nejvyšší počet europoslankyň v historii.

 

Volební účast nebývá u eurovoleb příliš vysoká. V letech 2005 a 2009 to bylo něco přes 28 procent. "O dost nižší volební účast byla v roce 2014, kdy přesáhla 18 procent," uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Císler.

 

V členských státech se volí od čtvrtka. První jdou k volebním urnám v Nizozemsku. Většina států volí v neděli. Volby završí Itálie v neděli ve 23 hodin. Až poté se začnou zveřejňovat výsledky.

 

O výsledcích vás budeme informovat ve speciálním vysílání, které začíná v neděli ve 21:35.

pan, František Nyklas TN.cz