Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.10. 2018 20:13
odháčkování

Dobrá zpráva pro guru Járu! Soud mu snížil trest za znásilnění

Zdroj: TV Nova

Olomoucký vrchní soud dnes snížil o dva roky na 5,5 roku trest zakladateli esoterické školy Poetrie Jaroslavu Dobešovi, známému jako guru Jára. Jeho blízké spolupracovnici Barboře Pláškové soud trest snížil z původních 7,5 roku na pět let vězení. Oba poslal do vězení za znásilnění, podle soudu jako spolupachatelé násilně donutili jiného k souloži.

Část kauzy vrchní soud vrátil na základě odvolání žalobkyně zpět zlínskému soudu. Oba obžalovaní jsou stíhání jako uprchlí. V roce 2015 byli zadrženi na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení. 

 

 

Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle obžaloby se případy ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

 

Dobeše s Pláškovou původně krajský soud odsoudil za šest případů znásilnění, hrozilo jim pět až 12 let. V pěti z nich mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, v šestém případě však došlo k prokázanému znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal, a trest tak přizpůsobil tomuto odsouzení.

 

 

"Když žena zjistila, že odháčkování spočívá v prachsprosté souloži, začala se bránit, a to slovně i fyzicky. Pokud obžalovaný tento signál nereflektoval, narušil svobodu ženy rozhodovat o svém sexuálním životě. A na tom se podílela i Plášková," uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

 

Zbylými pěti případy se bude muset znovu zabývat zlínský krajský soud, musí přitom doplnit dokazování. Podle soudu není vyloučeno, že se tyto ženy mohly vrhnout "do náruče manipulátora" dobrovolně. "Tento soud upozorňoval už ve svém původním rozhodnutí na svazky, kde jsou vyslechnuty ženy a dívky, které prošly rituálem odháčkování, věděly, o co jde, opakovaně se rituálu účastnily, přinášely Dobešovi a Pláškové svá těla a finanční prostředky a nikdy se necítily být poškozené," poukázal předseda senátu. Soud nevyloučil, že v žalovaných případech mohlo jít o opak, mělo by to být však zcela jasně dokázáno.

 

"Dobešovi se vrhá k nohám desítka či stovka žen, jak on má zjistit, že těchto pět se zrovna neztotožňuje s tím, že budou odháčkovány touto formou," doplnil Kaderka.

 

Podle obžaloby Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož, žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha. Obhajoba to však popírá, tvrdí, že jde o tantrickou praktiku a nejde o soulož. Duchovní praktikou podle obhajoby prošly stovky žen. Několik z nich poté metodu napadlo, cítily se poškozené.

 

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin: 

tn.cz / ČTK
Reklama