MOJE ZEMĚ

Dobrovolníci vysadili v Šatově Alej svobody na oslavu 17. listopadu

Martin Bláha
Martin Bláha
16.11. 2020 12:49
Téma:

Alej dlouhou 700 metrů vysadili v sobotu dobrovolníci a obyvatelé Šatova na Znojemsku. Alej má sloužit jako připomínka listopadových událostí roku 1989. Byla to jedna z akcí iniciativy Moje země, kterou podporuje televize Nova.

Alej listnáčů má pro Šatovské vedle zkrášlení krajiny i ekologickou funkci jako například zadržení vody. Právě jižní Morava je s vodou na štíru. "Sázíme sto stromů, z toho 20 javorů a 80 lip. Alej je velmi důležitá proto, aby bránila erozi a přinášela stín pro turisty, co tu chodí," sdělil ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

 

Výsadba navázala na již vysazenou alej ke 100. výročí republiky, a také na bývalé československé opevnění a železnou oponu v Šatově. "U aleje bude i vinařská stezka, celé je to součást cyklostezky,“ řekl místostarosta Šatova Jaroslav Černý.

 


"Nápad se nám líbil, takže jsme přijeli a pomohli trochu," sdělil tatínek s malým dítětem. "Společně s kolegy zaměstnanci, se kterými normálně pracujeme v kancelářích, jsme se potkali na výsadbě," pochvaloval si akci jeden z dobrovolníků.

 

S Alejí svobody mají místní velké plány. Má se například stát dějištěm vinařských akcí. Opodál má vyrůst i rozhledna svobody. Šatov leží pár kilometrů od hranic a místní doufají, že se alej stane i příjemným místem setkávání se s rakouskými sousedy. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz