Dobrý Anděl

Růženka má nevyléčitelnou nemoc, i přes to se směje

Téma:

Téměř 50 dětí ročně se narodí s cystickou fibrózou, která se nedá úplně vyléčit. Polovina nemocných se dožije maximálně 32 let. S tímto onemocněním se narodila dnes už sedmiletá Růženka. Jejími nejbližšími společníky jsou už roky desinfekční prostředky, které v její blízkosti ničí nebezpečné bakterie. Přesto je Růženka veselá a neustále se směje.

"Růženka se druhý den po porodu nevykakala, tak doktoři začali zjišťovat proč. Zhruba když jí bylo 5 dní, tak zjistili, že má neprůchodná střeva, že musí na operaci. Takže jí udělali první vývod. A nabrali jí krev na vrozené vady, už nás připravovali, že by to mohla být cystická fibróza a v jednom měsíci se to potvrdilo," popsala nález nemoci maminka Růženky.

 

Cystická fibróza je závažné genetické onemocnění projevující se velmi častými infekcemi dýchacích cest. Růženky nemoc je nevyléčitelná, přesto není den, kdy by se nesmála, svůj životní handicap si nepřipouští.

 

U Růženky se prognóza určit nedá. Tam může přijít ze dne na den blbý bacil do střev. Léčit se dá, ale vyléčit se nedá v dnešní době. Růženka by si k Vánocům přála vykoledovat zdraví, tak jako její rodiče. Aby ale Růžence mohli dopřát vše, je tu nadace Dobrý Anděl.

 

 

"Peníze, co dostaneme, tak hlavně využíváme na vitaminy, na léky pro Růženku, na inhalace," vysvětlila maminka Růženky. I drobné infekce jsou pro holčičku nebezpečné. To ale není vše.

 

Ráno vstane, inhaluje tak 20 minut sůl, pak 10 až 15 minut dechově rehabilituje, aby vykašlala ty hleny. Pak nastává snídaně, léky.

 

Dobrým Andělem se můžete stát i vy, stačí se zaregistrovat na stránkách www.dobryandel.cz.
 

tn.cz / TV Nova