Dobývání vesmíru

Dobývání Marsu začalo, letí tam sondy Číny a Emirátů. Přidají se i USA

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
23.7. 2020 7:31
Téma:

Hned tři země během července startují závod o dobytí Marsu. K rudé planetě v pondělí vyslaly sondu Spojené arabské emiráty, ve čtvrtek se přidala Čína. Na konci měsíce vyšlou své vozítko už podruhé i Spojené státy. Jde o přípravu o vesmírnou misi s astronauty.

Závod, kdo jako první přistane na Marsu i s lidskou posádkou, je v plném proudu. Červenec si pro vyslání výzkumných sond vybraly hned tři země.

 

Už v pondělí odstartovala k rudé planetě raketa Spojených arabských emirátů, kterým pronajalo kosmodrom Japonsko. Ve čtvrtek odletěla z ostrova Chaj-nan i čínská sonda Tianwen-1, informovala agentura AP.

 

Pro Peking se jedná už o druhý pokus, v roce 2011 chtěli čínští astronomové zkoumat Mars ve spolupráci s kolegy z Ruska, jejich družice se ale ztratila už na zemské oběžné dráze.

Anketa

Které zemi v dobývání Marsu fandíte?

Hlasovalo 66 lidí.

 

Podle Deana Chenga, amerického experta na čínský kosmický program, se Číně nejedná pouze o výzkum vesmíru, ale chce se především dostat mezi elitní země zkoumající prostor mimo naši planetu. "Vidí v tom ohromnou spoustu prestiže," uvedl Cheng.

 

Přesně za týden má z floridského Mysu Canaveral odletět také výzkumná sonda Spojených států amerických. Pokud bude úspěšná, NASA přistane na Marsu už podruhé. V roce 2018 posílalo z planety snímky vozítko Curiosity. Chce získat důkazy, že na planetě v minulosti existoval život.

 

 

Čína chce prý předehnat USA a přistát na Marsu i s lidmi jako první. Komu a jestli se to vůbec podaří, je však stále ve hvězdách.

Související témata:
TN.cz