Rozvodněný brod

Dodávku na Brněnsku uvěznila řeka! Posádka auta uvízla na střeše

Věra Müllerová
Věra Müllerová
5.8. 2020 17:18
Téma:

Dva muži uvízli v úterý na jihu Moravy na střeše dodávky uprostřed rozbouřené řeky Rokytné. Při zdolávání brodu jim u Ivančic na Brněnsku selhal motor. Zachránit je museli hasiči, kteří pak auto z proudu dostávali několik hodin.

Dva nešťastníci čekali na střeše své dodávky uprostřed rozbouřené řeky na záchranu dlouhé desítky minut. Autu totiž při překonávání říčního brodu zhasnul motor.


"Řidič dodávky brod nejprve úspěšně zdolal. Při cestě zpět však stoupla voda a prudký proud strhl dodávku dál do řeky,“ popsal událost policejní mluvčí David Chaloupka.

 


Muži si ani sami nemohli přivolat pomoc. V místě totiž není signál. Hasiče, kteří přijeli dvojici zachránit, přivolal kolemjdoucí, který musel nejdřív doběhnout na místo, odkud se dalo telefonovat. Do nejbližší vesnice - Budkovic - je to kilometr.


"Hasiči se již po cestě k zásahu převlékli do tzv. suchých obleků. Oba muže poté ze střechy auta zachránili,“ doplnil mluvčí hasičů Filip Venclovský.


K dodávce nejdřív natáhli lana. Pak se k nim vydal jeden z hasičů se záchrannými vestami a přilbami. Muži pak po lanech doručkovali až na břeh. Tím ale operace zdaleka neskončila. Když byla dvojice na břehu, začalo komplikované vyprošťování téměř kompletně zatopené dodávky.


"Auto jsme následně z koryta řeky vyprostili pomocí navijáku z přivolaného traktoru a navijáku cisterny pomocí kladek,“ řekl Venclovský.

 


"Na místo byli přizváni i policejní potápěči, kteří pomáhali s vyproštěním vozu z řeky,“ uzavřel Chaloupka.


Než se dodávku podařilo dostat z vody, uběhlo pět hodin. Zásah komplikovalo špatné počasí, terén, který byl obtížně přístupný pro těžkou techniku, a velmi silný proud v řece.


Auto uvízlé ve vodě se může snadno stát nebezpečnou pastí. Hasiči i záchranáři varují před překonáváním brodů, hlavně v období vytrvalých dešťů, kdy jsou řeky rozvodněné.

 

GALERIE: Záchrana mužů ze zatopeného auta

1
/
11
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje
Záchrana mužů ze zatopeného auta - 11

ls TN.cz