naučte se to!

Doktor Heimlich (96) zachránil svým proslaveným chvatem život

Henry Heimlich
Zdroj: YouTube.com
Henry Heimlich

Možná už miliony lidí na světě zachránil tzv. Heimlichův manévr - chvat, který uvolňuje dýchací cesty, když někomu zaskočí třeba sousto. Jeho slavný autor, lékař Henry Heimlich (96), ho teď použil v domově důchodců, když se seniorka vedle něj začala dusit hamburgerem. A zachránil jí život.

Ten chvat by měl umět každý. Zezadu obejmout dusícího se člověka, přiložit pěst pod jeho hrudní kost (na solar plexus), překrýt dlaní druhé ruky a škubnout nahoru. Vytváří se tím tlak na bránici a z člověka pak sousto, které ho dusilo, takřka vyletí.

 

Někdy je nutné Heimlichův chvat opakovat. Sám Heimlich to musel zkusit třikrát, než konečně kousek masa vyletěl ženě z úst. Osmasedmdesátiletá seniorka s ním v tu chvíli seděla v jídelně domova důchodců v Cincinnati a právě obědvala hamburger, když jí zaskočilo.

 

 

Než dorazil na pomoc personál, hbitý Henry Heimlich přiskočil a svým vlastním proslaveným chvatem jí zachránil život. Bylo to teprve podruhé, kdy manévr v reálné situaci musel použít. Poprvé chvat použil v roce 2003, když mu bylo už úctyhodných osmdesát let. Tehdy zachránil život muži, který se dusil v restauraci. Tentokrát zachránil život v neuvěřitelných 96 letech.

 

"Je to impozantní, že to dokáže šestadevadesátiletý muž," řekl teď novinářům Heimlichův syn Phil. Složil tím i poklonu vynálezu svého otce, který zachraňuje životy po celém světě už od roku 1974, kdy byl zaveden. Současně je to důkaz, že jednoduchý manévr funguje a zvládnete ho, i když je vám skoro sto let.

 

 

I sám Henry Heimlich řekl, že ho těší, jak zázračně jeho manévr "zachraňuje všechny ty životy". Ve světě se dokonce odehrávají setkání těch, které Heimlichův manévr buď zachránil nebo s jeho použitím zachránili život někomu jinému.

 

Mezi lidi, kterým Heimlichův chvat pomohl nezemřít, jsou i taková jména jako Ronald Reagan, zpěvačka Cher, herečky Marlene Dietrich nebo Elizabeth Taylor a mnoho dalších.

tn.cz / David Garkisch