Vyvázl s podmínkou

Doktor nepoznal rakovinu. Ženě předepisoval bylinky, zemřela

Obžalovaný gynekolog z Podbořan Ivan Špenik
Zdroj: TV Nova
Obžalovaný gynekolog z Podbořan Ivan Špenik
Téma:

Okresní soud v Lounech řešil případ gynekologa, který u své pacientky nepoznal rakovinu. Lékaři Ivanu Špenikovi soud udělil 30měsíční podmínku s podmíněným odkladem na tři roky. Rodině mu zaplatit skoro dva miliony korun.

Podle webu iDNES.cz si žena několikrát do roka u svého gynekologa stěžovala na krvácení a další problémy. Lékař jí ale předepsal bylinné koupele. Na cytologické vyšetření, které rakovinu odhalilo, ji poslal až po třech letech.

 

Obžaloba tvrdila, že doktor zpackal diagnózu. Kdyby ženu na vyšetření poslal včas, dalo se rakovinu odhalit ještě v době, kdy ji lékaři mohli operovat. Jenže takhle byla u pacientky zjištěna až ve velmi pokročilém a neoperabilním stádiu. Žena v červenci 2012 zemřela.

 

Gynekolog se navíc měl své pochybení snažit zakrýt a to falšováním lékařských záznamů. Do karty dopsal, že pacientka doporučená vyšetření odmítla. Tím se hájil také u soudu.

 

Jenže výpis z karty nesouhlasil se záznamy zdravotní pojišťovny, která zákroky dopsané do karty později neproplácela.

 

 

Soudkyně Ivana Špenika odsoudila za usmrcení z nedbalosti a padělání lékařské zprávy odsoudila k 30 měsícům vězení s tříletým odkladem. Hrozily mu přitom až tři roky Rodině by měl zaplatit 1,8 milionu korun. Pozůstalí přitom původně požadovali čtyři miliony.

 

Lékař u soudu svou vinu odmítal, jeho advokát se proti uloženému trestu na místě odvolal. Rozsudek tak není pravomocný.
 

vbo TN.cz