PADĚLALI PENÍZE

Doma si natiskli tisícovky za více než půl milionu. Hrozí jim osm let vezení

Padělané bankovky
Zdroj: Policie ČR
Falešné dvoutisícovky schovával starší z mužů doma ve dřevníku.
Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
22.12. 2020 14:45
Téma:

O vlastní šikovnosti byli zřejmě přesvědčeni dva mladí muži z Náchodska. S pomocí počítačů a tiskáren doma vyráběli padělky bankovek v hodnotě 2000 a 1000 korun. A protože nominální hodnota falešných bankovek dosáhla 620 tisíc korun, hrozí jim až osm let vězení.

Tři sta vlastnoručně vyrobených dvoutisícovek schovával doma ve dřevníku 28letý muž z Náchodska, který se dal spolu se svým 22letým kamarádem na dráhu penězokazů. Zatímco padělanou "Emu Destinovou" si starší z mužů schoval na později, falešné tisícikoruny, které podle policie vyrobil už společně s kamarádem, utráceli oba v obchodech například za mobilní telefon, cigarety apod. Nepočítali ale s tím, že v prodejnách falešné peníze s vyobrazením Františka Palackého brzy poznají a obrátí se na policii.

 

"Část padělaných bankovek včas zachytili obchodníci, kterým muži platili za nakupované zboží. Ani jeden z mužů patrně vůbec netušil, že toto jednání, které se na první pohled může jevit jako 'klukovina', může mít závažné následky. Za zločin padělání a pozměnění peněz, spáchaný ve spolupachatelství, může soud uložit oběma mužům až osmiletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

 

 

Poukázala na to, že starší z podezřelých už byl dříve trestán. Náchodským kriminalistům pomohla při pátrání po zdroji falešných tisícikorun hlavně dobrá znalost prostředí, kde oba penězokazové působili.

 

Kriminalisté na Karlovarsku zadrželi letos v únoru mladistvého, který si měl s pomocí počítače vyrobit několik desítk falešných stokorun. Podívejte se na záběry padělků:

TN.cz