Medicína nestačí

Domácí mazlíček, přítel i léčitel. Jaká zvířata pomohou při nemoci

Zvířecí pomoc
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Zvíře jako léčitel. To je dnes běžná praxe. Domácí zvířata se využívají při léčbě nejrůznějších onemocnění. Mezi nejoblíbenější pomocníky patří pes, kočka a kůň. Přispívají k psychické pohodě pacienta i fyzickému zlepšení jejich stavu.

Terapie pomocí zvířat slaví velké úspěchy i u nás. Používá se často tam, kde medicína už svou funkci vykonala. Seniorům a dětem zvíře nahradí scházejícího kamaráda. Nemocným zase parťáka při léčbě. Jejich využití není složité. Stačí se domluvit se svým lékařem a poté kontaktovat příslušného odborníka, který vykonává danou terapii. Téměř 90 procent terapií pomocí zvířat končí zlepšením pacientova stavu. Za terapie si ale pacienti zaplatí, nejsou totiž hrazené pojišťovnou.


Nejznámější je asi léčba, ke které se využívá pes, takzvaná canisterapie. Praktikuje se u lidí, kteří trpí svalovou ztuhlostí. Pacient se opatrně položí na trup psa a terapeut s ním cvičí jednotlivé polohy. U nemocného dochází k uvolnění svalstva, které je způsobené teplem zvířete. Pes má totiž o jeden stupeň Celsia vyšší teplotu než člověk. Pacient reaguje i na jeho rytmus dechu a srdce a ve chvíli, kdy leží vedle psa, tak zklidní své často nepravidelné a těžké dýchání. Pes se doporučuje i diabetikům. Je prokázáno, že spánek vedle psa snižuje hladinu cukru v krvi. Nepostradatelným průvodcem je nevidomým lidem.

 


 

Kůň neslouží pouze hospodářům jako pracovní síla nebo jako dostihový dříč. Velmi často se využívá i při terapii, takzvané hipoterapii. Ta je určená pro léčbu neurologických onemocnění, jako je dětská mozková obrna nebo roztroušená skleróza. Dále také u ortopedických onemocnění, mezi které patří skoliozy nebo svalové poruchy. Při léčbě se využívá přirozeného pohybu koně při chůzi, který se přenáší na člověka. Znamená to, že nemocný koně neovlivňuje, ale kůň ovlivňuje jeho. U pacientů, kteří podstupují hipoterapii, dochází k zlepšení rovnováhy, úpravě svalové disbalance, stimulaci dýchacího svalstva i k obnově měkkých a tvrdých tkání.


Pozoruhodné energie koček se využívá při felinoterapii. Kočky zmírňují stres a fobie, které lidem komplikují život. Stačí, když si pacient položí kočku na klín a začne ji hladit. Během chvíle se mu sníží krevní tlak. Toho se využívá i při léčbě různých závislostí. Její pouhá přítomnost pozitivně působí i při odbourávání pocitu samoty a vytváří u nemocného zodpovědnost vůči zvířeti.


V zahraničí je velice oblíbená delfínoterapie. Léčí se s ní především děti s Downovým syndromem, s autismem nebo s neurologickými či psychosomatickými problémy. Terapie je založená na plavání. U nás se zatím tato terapie neuplatňuje, ale v nedalekém Rakousku nebo Chorvatsku je často využívaná.

 

Související témata:
iva TN.cz