Nastartujme Česko

Kvůli Vánocům se nezadlužujte, varovala finanční analytička

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 18:22
26.11. 2020 11:03

Počty exekucí a insolvenčních řízení příští rok nejspíš výrazně vzrostou. Tvrdí to finanční analytička Marcela Hrubošová, která upozorňuje, aby se Češi zbytečně nezadlužovali před Vánocemi. Dluhy a domácí finance řešila finanční analytička s moderátorem Karlem Kopečkem v pořadu Nastartujme Česko.

Odklady splátek, hypoték a úvěrů, které banky umožnily v rámci zmírnění dopadů koronavirové krize, končí. Od začátku příštího roku už budou dlužníci své závazky muset splácet pravidelně.  "S finanční gramotností jsme na tom bídně," sdělila finanční analytička. "Lidé nemají základní informace a neumí se o sebe finančně postarat," dodala.

 

"Největší riziko Vánoc je zadlužování," myslí si Hrubošová. Lidé byli omezení a chtějí si podle ní teď to nakupování užít. "Zapomenou se ale dívat dopředu," řekla. Podle ní k zadlužování může vést rozvolňování před svátky. Podle Hrubošové můžou Češi ve víru Vánoc zbytečně utrácet a brát věci na splátky, protože si budou myslet, že už nic nehrozí.  

 

 

Podle finanční analytičky by lidé měli spíše šetřit, než utrácet. "Ve chvíli, kdy dlužník nemá na splácení, měl by se obrátit na banku," zdůraznila Hrubošová. Když se dlužníci začnou schovávat před věřiteli, vše se podle ní jen zhorší. Částky pak můžou narůst klidně o 100, 200 procent nebo i mnohem víc. "Dlužník by měl ideálně hned na začátku přijít s částkou, kterou zaplatí hned a pak se domluvit na dalším postupu," dodala.

 

Na to, jak hospodařit s rodinnými financemi má analytička návod. "Deset procent svého příjmu by měl člověk dát sám sobě - odměnit se," sdělila. Podle ní to zamezí frustraci, povede to k větší osobní spokojenosti a peníze budou lidé pak vydělávat s větší chutí.

 

 

"Na provoz domácnosti by mělo jít 70 procent financí v rodině," poradila. Zbylých dvacet procet má jít na majetek, který může vynášet příjmy. Jako příklad uvedla Hrubošová třeba byt k pronájmu. Ale radí i mnohem levnější alternativy jako například zahrádku, kde si můžete část jídla vypěstovat.

  

"Kdo není schopen spořit, není schopen splácet," tak zní její krédo. Stačí prý peníze dávat třeba na spořící účet, nebo jiný účet, který nemá člověk okamžitě k dispozici.

TN.cz