Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dominikánská republika v barvách karnevalů

Únor se v mnoha zemích po celém světě a tedy i v Dominikánské republice nese ve znamení karnevalů.

Dominikánské karnevalové oslavy jsou výjimečné nejen počtem, délkou trvání a nápaditostí kostýmů, ale také rekordní návštěvností, která se pohybuje okolo jednoho milionu diváků.


Každou neděli v únoru se do ulic dominikánských měst vydávají karnevalové masky, aby oslavily příchod Velikonoc. V letovisku Punta Cana mohou návštěvníci vidět maškarní průvody v polovině března. Karnevaly pak vrcholí přehlídkou na pobřežní promenádě v dominikánské metropoli Santo Domingu.

Nejznámějšími postavami jsou tzv. kulhaví čerti (diablos cojuelos). Ti ve svých kostýmech pokrytých spoustou zrcadélek, chrastítek a zvonků a s tváří zahalenou do hrozivě vyhlížejících masek s dlouhými rohy a vyceněnými zuby parodují domýšlivé středověké šlechtice. Legenda praví, že čert v pekle natolik provokoval, až ho Lucifer vyhnal. Když přistál na zemi, poranil si nohu a od té doby kulhá. Každé město a region má svou vlastní verzi příběhu, nicméně všude převládají masky, okázalé saténové kostýmy, zvonečky a měchy vejigas, které obsahují směs citronové šťávy, popelu a soli, příp. pěnu a balonky naplněné vodou. Čerti jimi šlehají kolemjdoucí a přihlížející diváky, aby zahnali zlé síly.

Počátky karnevalů v Dominikánské republice sahají do koloniálních dob kolem roku 1520. Na popularitě nabyly zejména po roce 1844, kdy země získala nezávislost. Oslavy mají v každém regionu svá specifika. Jednoznačně nejnavštěvovanější, nejteatrálnější a nejvíce okázalé jsou karnevaly ve městě La Vega. V Santiago de los Caballeros jsou k vidění lechones symbolizující prasata s ptačím zobákem. V San Pedro de Macorís tančí maškarní skupiny guloyas na chůdách a v Puerto Plata na severním pobřeží jsou zase k vidění taimáscaros představující božstva indiánského kmene Taíno. K vidění jsou také alegorické postavy symbolizující nejrůznější zvířata nebo ovoce, např. banány (tzv. platanuses).

Příprava masek je časově velice náročná a vyžaduje značnou dávku kreativity. Hlavní je přeci ohromit kolemjdoucí svým kostýmem! Masky jsou výtvorem fantazie a představivosti umělců, září všemi barvami a jsou zdobené množstvím zrcadélek, rolničkami, zvonky, pentlemi, listy, slámou, kůrou, peřím, skořápkami a podobnými materiály. Je třeba ocenit také mimořádný fyzický výkon tanečníků v maskách, protože kostým váží až 10 kilogramů a vnitřní teplota se pohybuje okolo 30 °C.

www.GoDominicanRepublic.cz


Komerční článek