Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dominikánské Švýcarsko

Věděli jste, že v Dominikánské republice se nachází nejvyšší hora Karibiku měřící přes 3 000 metrů?

Řeč je o oblasti Jarabacoa – Constanza v pohoří Cordillera Central. Z dominikánské metropole sem pohodlně dojedete autem nebo linkovým autobusem přibližně za 2,5 hodiny.

Okolí města Constanza připomíná svým rázem alpskou krajinu. Noční teploty tady od prosince do března klesají k nule a výjimkou posledních let nebyla ani lehká sněhová pokrývka, proto se tomuto regionu jinak říká Dominikánské Švýcarsko.


Na území Cordillera Central se rozkládá několik národních parků. Vypravit se můžete na výlet k vodopádu Aguas Blancas, který je součástí národního parku Juan Bautista Perez Rancier. Vodopád je svou výškou 83 metrů je považovaný za jeden z nejvyšších v Karibiku. Pohled na hřmící vodní stěnu je fascinující a azurová laguna pod kaskádou přímo vybízí k osvěžující koupeli. Přibližně dvacet minut jízdy od města Jarabacoa pak leží rezervace Salto de Jimenoa. Trek k vodopádu vede džunglí přes několik visacích mostů s výhledem na okolní hory a řeku Yaque del Norte.

Hlavním lákadlem Cordillera Central je národní park Armando Bermúdez, na jehož území leží Pico Duarte – nejvyšší hora Karibiku (3 087 m n.m.). Výšlap na vrchol trvá dva až čtyři dny a lze podniknout jen za doprovodu průvodce. Nejpopulárnější je dvoudenní túra z Jarabacoa přes Manabao, La Cienaga, Los Tablones, Compartición do Valle de Lilís. Cestou postupně projdete z pásma tropického lesa přes listnatý, borovicový až po les mlžný. Zahlédnout přitom můžete papoušky, datly, sokoly Guaraguao či hutie. Organizované výšlapy na Pico Duarte pořádá celá řada místních cestovních agentur s tím, že zajistí transfery, povinná vstupní povolení, profesionálního průvodce a přenos bagáže.

V národním parku Valle Nuevo můžete navštívit monument „Los Piramides“ v nadmořské výšce 2 300 metrů. Autory stavby jsou španělští umělci z města Constanza a San Jose de Ocoa, kteří tímto způsobem chtěli poděkovat za dokončení silnice mezi městy v roce 1958.

Přibližně 18 km od Constanzy se pak nachází „La Piedra Letrada“ (kámen mudrců) – skála pokrytá petroglyfy, jež sloužila kdysi jako svatyně indiánského mene Taíno.

www.GoDominicanRepublic.cz

Komerční článek