výbuch paneláku

Domov mizí lidem před očima. Se sutinami padají i nábytek a hračky

Tomáš Brych
Tomáš Brych
Aktualizováno 21:34
17.12. 2019 18:12
Téma:

Osud výbuchem zničeného paneláku v Prešově je zpečetěný. Speciální bagr z Česka z něj už sundal horní patra. Společně s panely padá k zemi i vybavení bytů, včetně hraček nebo oblečení. Vzhledem k poškození dnes statik rozhodl, že k zemi bude muset celý dům.

Podle plánu demoliční stroj odstranil nejprve horní čtyři patra. Statik, který je neustále na místě ,ale v průběhu úterka vyhodnotil, že zbourat se bude muset celý dům. 

 

Z požárem nezasažených bytů v nižších poschodích se tak se sutinami začaly sypat i kusy nábytku, oblečení, hračky a další osobní věci lidí z paneláku.

Časosběr demolice paneláku v Prešově:

 

S panelákem, který postupně mizí před očima, jsou spojené i osudy lidí, kteří v něm strávili celý život. Mnozí z obyvatel domu ale už dříve avizovali, že i kdyby se na stejném místě postavil nový dům, do Mukačevské ulice by se už vrátit nechtěli, píše portál tvnoviny.sk.

 

"Vyrostl jsem v dvoupokojovém bytě v 8. patře. Zdědil jsem ho po rodičích a teď tu žil s manželkou a devítiletým synem. Osudný den byli doma jen oni dva," popsal pan Ladislav. Dočasně žijí ve starším rodinném domku, který jim pronajal jejich známý. "Na sídliště už zpátky nechceme," dodal Ladislav.

 

Dočasné bydlení si našla i dcera nezvěstné 70leté ženy, jejíž tělesné ostatky se v ruinách paneláku dosud nenašly.

 

O byt v Mukačevské ulici přišel předseda společenství vlastníků. Podle něj většina majitelů souhlasila s výstavbou nového bytového domu. Z trosek jejich starého domova stojí ještě polovina. Dělníci budou s demolicí pokračovat zase ve středu ráno.

Podívejte se na reportáž TV Markíza z místa:

Související témata:
TN.cz