Nejohroženější skupina

Domovy pro seniory bojují s testy. Někde jsou výsledky neuspokojivé

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
12.4. 2020 21:15
Téma:

Po Velikonocích začnou sociální zařízení po celém Česku s plošným testováním svých zaměstnanců pomocí rychlotestů. Zatím nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde se nakazilo už přes 75 klientů domovů pro seniory a 28 lidí, kteří o ně pečují.

Nemoc Covid-19 se potvrdila už u více než dvou set klientů domovů pro seniory. Koronovirus pronikl do těchto zařízení napříč celým Českem. Nejnovější případ hlásí i soukromé psychiatrické zařízení v Třinci, Covid-19 má jeden z pacientů. Celá budova je v karanténě.

 

Zhruba deset tisíc rychlotestů dnes liberečtí hasiči rozváželi do objektů pobytových sociálních služeb. „Jsou určeny pro testování zaměstnanců,“ popsal Luděk Prudil, ředitel HZS Libereckého kraje.

 

Ve většině domovů začnou s testováním po Velikonocích. „Ve středu začneme testovat. Všem zaměstnancům jsem to oznámila,“ popsala Hana Dufková z Domova pro seniory Wágnerka.

 

 

Jenže tam, kde už testovat začali, mají o výsledcích rychlotestů pochybnosti. Třeba v Domově pro seniory v pražské Michli. „Stalo se nám, že vrchní sestra, která test použila, tak jí vyšel negativní a tím běžným testem byla pozitivní. Tam jsme viděli, že to opravdu vždycky nefunguje,“ popsala Věra Barešová z Domova pro seniory Michle.

 

Dobrá zpráva přišla z Domova s pečovatelskou službou v Českém Krumlově, kde se na konci března nakazilo 6 klientů a 4 lidé z personálu. U všech zaměstnanců tohoto domova už vyšly poslední testy negativně. Vyléčili se také 3 klienti.

 

 

„U nás se se dělají klasické testy. Jsou všichni otestovaní a teď se zase čeká. V úterý bude další testování klasickou cestou,“ doplnila Ivana Ambrusová ze Sociální služby SOVY.

 

Situace se naopak nelepší v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Nakaženi jsou tam všichni klienti, dva zemřeli. V domově už dva týdny pomáhají hasiči, o prodloužení jejich mise se bude rozhodovat příští týden.

TN.cz