epidemie koronaviru

"Domů se chodím jen umýt a vyspat." Zdravotníci popsali život v první linii

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 26. 3. 2020
Téma:

Epidemie koronaviru se dotkla životů nás všech. Pro řadu profesí znamená obrovské pracovní nasazení a ohrožení vlastního života. To se týká především zdravotníků, z nichž mnozí pracují v odběrových stanech a jsou tak v přímém kontaktu s nakaženými. Zdravotníci z trutnovské nemocnice popsali, jaký je život v první linii.

Desítky zdravotníků procházejí kvůli koronaviru speciálním proškolením a někteří z nich byli nasazeni přímo do první linie, aby pomohli zastavit šíření epidemie. Mezi nimi jsou i dvě mladé ženy - zdravotní sestra Michaela Suková a studentka a brigádnice Karolína Mětějů, které pracují v odběrovém stanu v trutnovské nemocnici. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje s nimi provedl rozhovor, ve kterém se svěřily, jaké to je být v první linii.

 

"Nemám už vůbec strach z možné nákazy. Byla jsem z toho nervózní, dokud jsem byla doma a připravovala jsem se na to, že nastane moment, kdy sem půjdu. Ale když už jsem tady a už to fyzicky dělám, tak jsem v pohodě," tvrdí zdravotní sestra Michaela.

 

"Ochraně, kterou mám na sobě věřím natolik, že se ani nebojím, že bych se mohla nakazit," doplnila ji studentka Karolína, která se k práci přihlásila dobrovolně. "Když teď nemáme školu, řekla jsem si, že můžu pomoci v nemocnici," řekla.

 

 

Michaela pracuje na ortopedické ambulanci. Ta je nyní uzavřená, proto ji vrchní sestra přeřadila a ona proti tomu nic nenamítala. Její manžel, se kterým má dvě děti, však byl zpočátku proti tomu. "Na školení nás ujistili, že dostaneme velmi dobré ochranné pomůcky. Větší riziko nákazy máme v obchodě při nákupu než u těchto odběrů. Doma jsme si to takto vysvětlili, takže nakonec s tím manžel už problém nemá," řekla Michaela.

 

"Moji rodiče mě sice podpořili s tím, že je to moje budoucí povolání, ale nebyli z toho nadšení. I když je riziko nákazy minimální, bojí se toho, ale respektují moje rozhodnutí," svěřila se Karolína.

 

V odběrovém stanu odebírají vzorky přijíždějícím pacientům po dobu čtyř hodin. Po celou dobu na sobě přitom musí mít ochranné pomůcky - nesmí se vysvléknout ani sundat brýle či respirátor. "Ty čtyři hodiny jsou pro mě snesitelné, ale pokud bych v tom měla být osm hodin, tak už si to představit neumím bez toalety, bez pití," vysvětluje Michaela.

 

 

Strážníci u brány mají seznam pacientů, kteří mají na odběry přijet po doporučení lékaře či hygienické stanice. Lidé tak mohou k odběru až po ověření. Obě zdravotnice přitom velmi překvapilo, že jsou pacienti milí. Čekaly, že budou vystresovaní. "Více než o sebe mají strach o nás. Přejí nám, abychom to zvládli a nenakazili se, mají s námi soucit, podporují nás," řekla Michaela.

 

Vyšetřování dětí je samozřejmě o něco horší. Bojí se, cukají, nechtějí držet, protože výtěr je nepříjemný. Zdravotnice nejprve vyšetřují děti a až pak jejich rodiče, protože je to pro ně pak méně stresující. "Když dítě vidí, že rodič výtěr hůře snáší, vystraší ho to," vysvětluje Karolína. Výtěr je nepříjemný především proto, že při vyšetření na koronavirus musí vzít i kousek sliznice.

 

Ke službě v odběrovém stanu jsou podle Michaely Radoňové, která pracovala jako vrchní sestra neurologie v trutnovské nemocnici, ochotnější spíše mladší zdravotní sestry. "Pokud je to možné, snažíme se jim vycházet vstříc a nenutit někoho do práce, kterou kvůli strachu z nákazy odmítá," vysvětluje Radoňová. "Hlavní nápor pacientů teprve čekáme," dodala.

 

Koronavirus se na věcech udrží i několik dní. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

V trutnovské nemocnici má speciální školení na starosti sestra pro prevenci a kontrolu infekčních nemocí Pavla Jeřábková. K tomu využívá dovednosti, o kterých si nikdy nemyslela, že je někdy bude muset použít. "Časově a psychicky je to hodně náročné, ale zvládáme to," řekla.

 

"Speciálně se zaměřujeme na správné svlékání ochranných pomůcek, aby nedošlo k přenosu případné infekce," popisuje školení. Zvýšené riziko prý její rodina nepopisuje. Manžel se ale musel proměnit v uklízečku, kuchařku, učitelku, družinářku. Zastává roli několika lidí, protože zůstal naštěstí doma s dětmi. Já se tak můžu soustředit na svoji práci. Domů se teď jezdím spíše jen umýt a vyspat," svěřila se.

 

GALERIE: Zdravotníci v první linii v boji proti koronaviru

1
/
5
Zdroj: zhkhk.cz
Zdravotníci v první linii v boji proti koronaviru - 1

TN.cz