velmi silné bouřky

Kvůli povodním evakuovali hasiči několik obcí. Řešili přes 770 událostí

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Martin Klícha
Publikováno 14. 6. 2020
Téma:

Bouřky a přívalové deště byly v neděli ještě vydatnější než v předchozích dnech. Potvrzují to informace hasičů i zprávy obyvatel z řady krajů. Na celém území Česka platila výstraha, vyhlášen byl extrémní stupeň nebezpečí. Na Chrudimsku kvůli povodni hasiči evakuovali několik obcí. Mezi sobotní půlnocí a nedělní 20. hodinou vyjížděli hasiči v souvislosti s bouřkami 778krát.

V Heřmanově Městci na Chrudimsku museli hasiči evakuovat tamní domov důchodců. Nedaleký rybník přetekl kvůli prudkému dešti. Ze zaplaveného domova pro seniory hasiči evakuovali 10 lidí. Podobná situace nastala i v obcích Licomělice, Hrbokov a Vápenný Podol, rovněž na Chrudimsku.

 

Na řece Novohradka v Pardubickém kraji byl vyhlášený 3. stupeň povodňové aktivity. Povodňová pohotovost platila na žďárském úseku Sázavy. Na Chrudimsku meteorologové během dne zvýšili stupeň nebezpečí před povodněmi na "extrémně vysoký".

 

"Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Doporučujeme parkovat vozidla na výše položených místech, vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. Vyhněte se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami, mohou být kontaminovány. Doporučujeme omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů," radí odborníci.

 

Situaci jsme sledovali on-line:

 

On-line reportáž

Česko sužují bouřky a přívalové deště

21:02
20:20

Aktuální situace na českých řekách

Stav na řekách 14. 6. 2020 - 20:15

19:31

Hasiči vyjížděli více než 700krát

 

Voda na 172. kilometru dálnice D1 podemlela část vozovky. Ve směru na Prahu je kvůli rekonstrukci provoz veden jedním pruhem a převeden dočasně do místa stavby.

 

"778 je počet technických událostí, které evidujeme od půlnoci k 20h. Nejvíc dnes zasahovali hasiči v Pardubickém kraji a to u více než 200 událostí v souvislosti s přívalovými dešti a bouřkami. Nárust nových událostí od 18h do 20h už není tak vysoký jako v odpoledních hodinách," informoval Hasičský záchranný sbor ČR. Nejhorší situace byla v Pardubickém kraji.

 

Český hydrometeorologický ústav zpřísnil výstrahu před silnými bouřkami a povodněmi. "Na většině území se vyskytnou bouřky doprovázené nárazovým větrem, kroupami a zejména přívalovým deštěm. V bouřkách může v krátké době napršet kolem 60 mm, v opakovaných bouřkách mohou být úhrny i vyšší. Nejsilnější bouřky se vyskytnou pravděpodobně v oblasti jižní a střední Moravy, Vysočiny a pomezí středních a východních Čech," varoval ČHMÚ.

  

V těchto oblastech podle výstrahy mohlo napršet mezi 70 až 100 mm. Méně silné bouřky odborníci očekávali na severu, severovýchodě a jihozápadě Čech. "V oblastech zasažených intenzivními bouřkami může docházet k rychlým přechodným vzestupům hladin vodních toků k úrovni 1. SPA, nelze vyloučit ani dosažení 2. a 3. SPA. Vyšší pravděpodobnost prudkých vzestupů je v oblastech na Českomoravské vrchovině, Šumavě, v Beskydech a Jeseníkách," popsali odborníci.

 

 

Voda zaplavovala nejen níže položená místa, jako jsou sklepy nebo podchody. Zatopené byly celé komunikace, problémy se objevily také na dálnicích.

 

 

Záplavy a přívalové deště trápily většinu krajů. V obci Počítky na Žďársku voda zcela zaplavila silnice. Lidé, pokud nemuseli, vůbec nevycházeli z domu. Ani tam však nebyli zcela v bezpečí – voda na řadě míst zaplavila sklepy i byty.

 

V šesti krajích platí výstraha před extrémně nebezpečnými bouřkami:

 

V průběhu nedělního dopoledne pražští hasiči vyjížděli ke čtyřem případům. Jednalo se o dva spadlé stromy na silnici, jeden zatopený sklep a jeden ucpaný odtok dešťové vody. Problémy s ucpanou kanalizací mají také v Novém Městě na Moravě. Na řadě míst přívalové deště ulice proměnily v řeky.

 

Zasáhly vás silné bouřky? Pošlete nám fotky a videa na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

Hasiči v Jihomoravském kraji doporučili zabezpečit volně položené předměty na zahradách, terasách i balkonech a vyhnout se pohybu v lese.


Domov důchodců je stále pod vodou. Na reportáž TV Nova se podívejte ZDE:

 

GALERIE: Přívalové deště zaplavily domy i silnice

1
/
13
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Řádění bouřek v Pardubickém kraji - 2

TN.cz