legenda

Domy v nechvalně proslulé Matiční ulici půjdou k zemi. Zůstane jen tráva

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Aktualizováno 21:35
23.6. 2021 12:38
Téma:

Domy v Matiční ulici v Ústí nad Labem půjdou k zemi. Před bezmála čtvrt stoletím se ulice proslavila stavbou plotu, který oddělil nepřizpůsobivé obyvatele ubytoven od majitelů rodinných domů. Zdevastované ubytovny tam nechá magistrát ještě letos zbourat.

V roce 1998 se ulice Matiční v Ústí nad Labem stala slavnou po celém světě. Rozdělovat ji měla čtyři metry vysoká zeď, po kritice se plány změnily a vyrostl tam necelé dva metry vysoký plot.

 

Ani to se ale nelíbilo občanským iniciativám a poté, co si případu všimla zahraniční média, se proti stavbě plotu postavili poslanci, tehdejší premiér Miloš Zeman, ale i významní evropští a světoví politici. Plot tak měl doslova jepičí život.

 

Původně téměř banálnímu lokálnímu problému se tehdy věnovala všechna média, reportér Ivan Berka o zdi v Matiční natočil desítky reportáží.

 

"Já si vzpomínám na prapůvod těch nepokojů v Matiční ulici, předcházela tomu banální dopravní nehoda, kdy jedno z projíždějících aut srazilo jednoho z tamních obyvatel tehdejších sestěhovaných neplatičů nájmu, vyústilo to ve srocení zhruba stovky lidí, které pak musela rozhánět policie," řekl.

 

 

Ikonické ubytovny, ve kterých tehdy žily desítky, možná až stovky nepřizpůsobivých obyvatel, mají jít k zemi ještě do konce letošního roku. Náklady se mají pohybovat do pěti milionů korun.

 

Magistrát chtěl na pozemcích postavit dětské hřiště, z plánu ale nakonec sešlo a po ubytovnách zůstane jen zatravněná plocha. Vybydlené nakonec skončily i rodinné domy starousedlíků, které tehdy město jako jinak neprodejné vykoupilo.

 

Matiční ulici znal v roce 1998 celý svět:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz