aukce domů

Domy za euro šly na dračku, Sicílie bojuje s nedostatkem lidí

Domečky na Sicílii
Zdroj: Profimedia
Téma:

Sicilské město Sambuca se potýká s odlivem lidí, úřady se proto rozhodly prodávat prázdné domy za nízkou cenu komukoliv, kdo se do nich nastěhuje. Aukce jednotlivých nemovitostí začínala na jednom euru, domy tak šlo koupit za hubičku. Prvních šestnáct z nich se prodalo ve středu, kdy byl nejlevnější vydražen za 1000 eur (kolem 25 700 korun).

V lednu letošního roku oznámilo sicilské městečko Sambuca, že prodává domy komukoliv, kdo se do nich nastěhuje. "Jestli nikdo nepřihodí, budou se domy prodávat za cenu croissantu," uvedl tehdy starosta Giuseppe Cacioppo. Úřady od té doby přijaly tisíce nabídek.

 

Ve středu se do města, které je zhruba hodinu jízdy od Palerma, sjeli zájemci z celého světa, aby si domovy prohlédli. V aukci bylo prodáno celkem 16 domů, nejlevnější se prodal za neuvěřitelných 1000 eur, uvádí portál Guardian.

 

Průměrně se cena pohybovala mezi pěti tisíci a deseti tisíci eury, nejdražší dům byl podle Guardianu vydražen za 25 tisíc eur. Mezi novými majiteli domů jsou rodiny z Británie, Ruska, Chile nebo Izraele.

 

 

Dalších padesát domů se prodalo privátně zahraničním zájemcům. Podle starosty se jednalo o ohromný úspěch, který nikdo nečekal. Město díky prodeji domů získalo ohromné množství prostředků pro další investice.

 

Také další italská městečka bojují s tím, aby nezmizela z mapy. Stejnou strategii přijala i další města na Sicílii i Sardinii.
 

klma TN.cz