Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zadržení teroristé

"Dopadli velitele ISIS," chlubí se Trump. Bagdádí mezi nimi není

Donald Trump, Abu Bakr al-Bagdádí
Zdroj: Profimedia
Lídr Islámského státu (vlevo) zatím dopaden nebyl

Americký prezident Donald Trump uvedl, že pět nejhledanějších velitelů teroristické organizace Islámský stát (IS) bylo zadrženo. Irácká státní televize ve středu informovala, že irácké síly dopadly pět velitelů IS, lídr celé organizace Abú Bakr al-Bagdádí mezi nimi nicméně nebyl.

"Pět nejhledanějších lídrů ISIS bylo zadrženo," napsal Trump ve čtvrtek na twitteru s použitím jedné ze zkratek pro Islámský stát, aniž by uvedl podrobnosti.

 

Podle irácké státní televize zadržení radikálové jsou Saddám Džamíl, Muhammad Kadír, Ismáíl Isáví, Umar Karbúlí a Issám Zaubaj a patřili k nejhledanějším velitelům IS.

 

Podle amerického listu The New York Times byli radikálové zadrženi při operaci, která byla koordinovaná s americkými zpravodajci. Tajné služby je nalákaly ze Sýrie do Iráku, kde je zadržely irácké síly.

 

 

V roce 2014 se příslušníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a bezmála třetinou Iráku. O tři roky později přišla teroristická organizace prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky.

 

Irák loni v prosinci ohlásil definitivní porážku IS na svém území, radikálové se ale stále skrývají v pouštní oblasti na hranici mezi Sýrií a Irákem a dále páchají krvavé útoky. V současné chvíli je v Iráku asi 5000 amerických vojáků, kteří poskytují irácké armádě výcvik.

epa tn.cz / ČTK