Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

analýza DNA

Dopadnou po letech Zodiaca? Policie zkoumá DNA na jeho psaní

Sériový vrah Zodiac
Zdroj: Profimedia

Americkým vyšetřovatelům svitla naděje, že po desítkách let konečně dopadnou obávaného sériového vraha Zodiaca. Do pátrání po jeho totožnosti nyní zapojili i analýzu DNA, kterou zkoumají Zodiacem psaný dopis. Stejnou metodou nedávno v USA dopadli sériového vraha Jamese DeAngela, který v sedmdesátých letech zabil 12 lidí.

Podle oficiálních zdrojů Zodiac koncem šedesátých let ubodal nebo zastřelil sedm obětí. V šifrovaných dopisech, které během svého řádění posílal policii a novinovým redakcím, se však chlubil až 37 vraždami. Tyto dopisy by nyní mohli napomoci k objasnění jeho totožnosti.

 

Američtí policisté je totiž podrobily analýze DNA, která by mohla identitu vraha odhalit. Nalezenou DNA by pak porovnali s velkou online databází, ve které uchovávají vzorky všech zločinců a podezřelých.

 

Kalifornští policisté jsou velmi optimističtí a výsledky z laboratoře očekávají už velmi brzo. "Jsou si jisti, že z nich budou schopni něco dostat," řekl detektiv Terry Poyser podle The Independent. V minulosti už přitom analýza vzorků DNA selhala. Policie z Valleja neúspěšně testovala lano, kterým Zodiac přivázal jednu ze svých obětí.

 

 

Podle starosty města Vallejo, ve kterém se většina vražd odehrála, je odeslání vzorků do laboratoře běžnou rutinou, kterou policie po pár letech opakuje. Muži zákona tak zkouší, jestli jim pokrok v analýze DNA už tentokrát pomůže vraha dopadnout.

 

Pokrok ve zkoumání lidské DNA už takto nedávno ukázal na jiného zabijáka. Koncem dubna dopadli ve Spojených státech stejným způsobem sériového vraha Jamese DeAngela. Ten v průběhu 70. a 80. let zabil 12 lidí a znásilnil přes 50 žen.
 

jva TN.cz