Česká pošta

Dopis do druhého dne? Již brzy si za rychlejší doručení připlatíme!

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 22.1. 2020 20:08
Téma:

Už od 1. února si všichni, kteří chtějí, aby jejich dopis došel do druhého dne, připlatí. Česká pošta totiž zavádí takzvané dvourychlostní doručování, v němž si zásilky už nebudou rovny.

"Odesílatelé si nově budou moci zvolit, zda má být zásilka doručena nejrychlejším možným způsobem, tedy následující pracovní den po podání, nebo si vyberou pomalejší, ekonomický režim doručení," vysvětluje mluvčí pošty Matyáš Vitík.

 

Pokud si nepřiplatíte za expresní dodání, dojde dopis zpravidla dva dny po odeslání.  "Doručování takzvaně obden bude cenově zvýhodněné. Česká pošta se inspirovala u ostatních evropských přepravců, kde je tento způsob doručování již zavedený," přibližuje změnu systému Vitík.

 

Pošta změnu hájí i tím, že lidé posílají stále méně dopisů a náklady na jejich doručování naopak rostou. "Pokud by Česká pošta nepřikročila k popisovaným změnám, musela by navyšovat ceny všech listovních zásilek. Dvourychlostní doručování umožňuje, že zůstává zákazníkům možnost volby doručení bez dalšího zdražování,“ má jasno ředitel divize poštovní provoz a logistika Petr Cinkl.

 

 

Lidé se prý ani nemusejí bát, že by kvůli změně dopisy nechodily. Na vše dohlíží Český telekomunikační úřad, který vyžaduje "úspěšnost" minimálně 92 procent.

 

A kolik budou rychlejší dopisy stát? Budou o sedm korun dražší než dopisy pomalé. Za psaní do druhého dne tedy lidé od února zaplatí 26 korun, za to doručované obden korun devatenáct - tedy stejně jako teď.

 

A dopisy v expresním režimu musejí lidé navíc viditělně označit kombinací písmena a čísla v podobě D+1. Ty pomalejší za 19 korun nijak označené být nemusejí.

TN.cz