Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kdo bude

Česká pošta plánuje někde zrušit pošťáky. Tohle je má nahradit

Pošťačka
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Pošťáky by v některých obcích měli nahradit partneři České pošty, uvedl v rozhovoru pro ČTK generální ředitel společnosti Roman Knap. Podle něj se pošta letos připravila na Vánoce lépe než vloni. Zavedla některá opatření u doručování balíků, která už začínají platit.

Pošta už zhruba 500 poboček z celkových 3200 převedla na franšízy provozované v rámci programu Pošta Partner. O provozování poboček pošty měly v menších obcích zájem obecní úřady nebo místní obchodníci. A v budoucnu by měli partneři doručovat i zásilky.

 

Že o to mají provozovatelé franšíz zájem, potvrdil v rozhovoru pro ČTK generální ředitel České pošty Roman Knap. "Právě v malých obcích se všichni znají a v rámci jakési sousedské výpomoci se tento model nabízí," uvedl Knap.

 

Program Pošta Partner ale Česká pošta dál vyhodnocuje. Úspora nákladů totiž byla o čtvrtinu nižší, než podnik doufal. "Ten projekt nám stále dává smysl, ale musí běžet za zjednodušených podmínek, které budou výhodné pro všechny strany. Je například zbytečné budovat u partnera nákladné tradiční nábytkové přepážky, když mnohde stačí běžný pult a k němu regál na zásilky a trezor na ceniny," dodal ředitel pošty.

 

Česká pošta platí za provozování franšíz partnerům fixní měsíční odměnu a vedle toho i variabilní platbu, která závisí na počtu uskutečněných transakcí a zahrnuje i provizi za prodej.

 

 

Lepší příprava na Vánoce

Pošta očekává, že před Vánocemi vzroste počet doručovaných balíků o 130 procent na 350 tisíc denně. Již v současnosti prochází její sítí 250.000 zásilek za den. Podnik se na nápor připravil lépe než loni, zvýšil například kapacitu hlavního třídicího uzlu v pražských Malešicích o 20 procent a najal více brigádníků.

 

"Kvůli očekávané špičce v závěru roku jsme přijali celou řadu opatření. Dosud jsme uzavřeli přes 4000 dohod s brigádníky, zvýšili kapacitu vozového parku o téměř 500 dodávek a několik velkých nákladních aut a zvýšili jsme kapacitu hlavních třídicích uzlů," uvedl Knap. Část pronajatých aut nebude jezdit v barvách České pošty.

 

 

Pošta letos kvůli urychlení doručování z e-shopů zavedla tzv. předsunutá podání, kdy zásilky přebírá poštovní vůz hned u zákazníka. Službu zavedla u některých velkých obchodníků, kterých je například jen v Praze asi 40.

 

Další novinkou je možnost vyzvednutí balíku na základě kódu s tím, že jeho vydání není vázáno na adresáta. Službu spustila v říjnu a za jeden měsíc vydala tímto způsobem 380.000 balíků. Průměrná doba vydání balíku u přepážky klesla u 80 procent případů z 12 na pět minut a lépe se rozložila doba, kdy lidé balíky na poštách vyzvedávají.

 

Počet automatizovaných výdejních míst, tzv. balíkoven, se během podzimu zvýšil o 100 na 170. Dalších 52 výdejních míst s rozšířenou otevírací dobou je v depech.

vbo tn.cz / ČTK