Nové opatření

Dopravce si vymyslel cestující, stát hodlá zneužívání slev zarazit!

František Nyklas
František Nyklas
Publikováno 8. 11. 2019
Téma:

Ministerstvo dopravy od příštího roku zavede opatření, aby nikdo z dopravců nemohl zneužívat zavedené slevy na jízdném. Úředníci totiž zaznamenali případ, kdy si dopravce účtoval za neexistující cestující. Slevy na jízdném využívají studenti a senioři od září loňského roku. Za tu dobu to státní kasu přišlo zhruba na 6 miliard korun.

Slevy zatím nejvíce využívají děti, žáci a studenti. Jde asi o dvě třetiny z celkové částky. Dominují děti do 15 let. Na jejich cestování šlo přes 2 miliardy 100 milionů korun. Za seniory stát zaplatil přes miliardu a čtvrt.

 

"Je tady politický zájem na tom si předcházet právě penzisty, což je velice spolehlivá, oddaná skupina voličů," má jasno ekonom Lukáš Kovanda.

 

Podle opozice peníze jinde scházejí. Mohly by se za ně například stavět nemocnice, školy. Objevují se ale názory, podle kterých někteří dopravci tyto slevy zneužívají.

"Docházelo k tomu, že si účtovali i za neexistující cestující. Potažmo upravovali cenu tak, aby to pro ně znamenalo samozřejmě co nejvíc finančních prostředků na jejich účet," popisuje místopředseda ODS Martin Kupka.

 

Kontrolní systém ministerstva dopravy odhalil prvního nepoctivého dopravce. Ministerstvo chce zneužívání čelit zastropováním slev. To má platit od prvního ledna příštího roku.

pez TN.cz