Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rittig i Dvořák nevinní

Dopravní podnik nikdo netuneloval, řekl soud. Všechny osvobodil

Pražský dopravní podnik nikdo netuneloval. K tomuto závěru dospěl soud, který osvobodil všech 17 obžalovaných v rozsáhlé kauze. Jedním z nich byl i známý lobbista Ivo Rittig, který si ovšem verdikt poslechnout nepřišel. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce Adam Borgula se proti němu na místě odvolal.

Podle reportéra TV Nova do soudní síně dorazilo na vyhlášení rozsudku jen šest obžalovaných. Nechyběl mezi nimi bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák.


Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Státní zástupce Adam Borgula se proti němu na místě odvolal.

 

Borgula při příchodu k soudu zopakoval, že se podle něj vinu všech obžalovaných podařilo plně prokázat, a to navzdory tomu, že soudce nevyhověl všem jeho důkazním návrhům včetně přehrání odposlechů Rittiga.

 

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Dopravní podnik v případu figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

 


Borgula požadoval pro většinu obviněných včetně Rittiga a Dvořáka pětileté tresty vězení a peněžité tresty ve výši pěti nebo deseti milionů korun. Spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisku soud podle něj neměl trestat.

 


V první větvi kauzy vinila obžaloba vedle Dvořáka i dva další bývalé zaměstnance DPP - ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb Tomáše Petanu. Dále jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce, Jana Janků z papírny Neograph a Petera Kmetě z karibské firmy Cokeville Assets. Původně čelili obvinění i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, ani jeden z nich se ale soudu nedožil.

 

V druhé větvi případu byli vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr a jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Skupinu uzavírají Kubiska, Petr Michal a Jana Šádková z účetní firmy Peskim, advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem a Dvořákova matka Marie, která si podle obžaloby pořídila z vyvedených peněz dům na Madeiře.

 

Pusťte si reportáž o Ivo Rittigovi z roku 2014:

pez, ČTK TN.cz