ničivý hurikán

Dorian připravil tisíce lidí o domov! "Nemáme ani práci, rodinu," hlásí

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 11. 9. 2019
Téma:

Hurikán Dorian bral vše, co mu přišlo do cesty. Nejvíce udeřil na Bahamách a ze 70 tisíc lidí udělal bezdomovce. Obyvatelé ztratili nejen své domovy, ale někteří i rodinu. Problémy jsou také s potravinami nebo vodou. Většina z nich se teď snaží dostat do Spojených států.

Po hurikánu Dorian došlo na Bahamách k velké krizi. Lidé stojí fronty na policejní stanici v hlavním městě Nassau a chtějí uprchnout do Spojených států. V jejich zemi je prý už nic dobrého nečeká. "Nezbylo mi tu nic – žádný dům, žádná práce, žádná rodina," řekl pro CNN Patrick Joachin, který byl evakuován v sobotu z ostrova Abaco.

 

A není jediný, kdo o vše přišel. Až 70 tisíc lidí se stalo po hurikánu bezdomovci. Někteří obyvatelé se ale rozhodli na ostrovech zůstat, i když je to pro ně nebezpečné. Lidé žijí v poničených domech především ve Freeportu a v Grand Abacu.

 

Patrick Joachin doufá, že odletí letadlem do Tampy v americké Floridě. Žije tam jeho sestra a matka. V USA prý zůstane do té doby, dokud nebude ostrov Abaco zase bezpečný. Problémy jsou ale i na ostrově Grand Bahama. Většina potravin je zkažená, jelikož místní obchody přišly o generátory.

 

 

Dochází k černému trhu s chleby nebo dalšími důležitými potravinami. Lidé jsou také bez vody a snaží se získat pomoc, kde se dá. Především rodiny s dětmi. Ty se bojí žít v podmínkách, které na Bahamách momentálně panují.

 

Podle bahamského premiéra Huberta Minnise se evakuovaní budou moci na ostrovy zase vrátit. Neuvedl však, kdy k tomu dojde. "Chci ujistit evakuované, že jakmile začneme znovu budovat naši komunitu, vrátí se domů," řekl Minnis.

 

Hurikán Dorian připravil o život až padesát lidí. Bahamská národní agentura uvedla, že se další stále pohřešují. Kolik jich je, ale nikdo netuší. Některé mohly zavalit sutiny nebo je přívalové deště odnesly pryč. Záchranáři po nich však stále pátrají.

 

Podívejte se na reportáž o hurikánu Dorian, který míří k Evropě:

TN.cz