Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Česká národní banka

Dosáhnout na hypotéku bude opět těžší! Podmínky mají zpřísnit

Zdroj: TV Nova

Hypotéky budou zase méně dostupné. Česká národní banka chystá další zpřísnění podmínek pro žadatele o hypoteční úvěry. Podle bankovních ústavů tak na úvěr na bydlení nedosáhne řada klientů. Přitom už teď je získat hypotéku pro většinu lidí téměř nemožné. Ceny nemovitostí totiž rapidně rostou.

Pořídit si dům nebo byt je pro mnoho lidí stále složitější a to nejen kvůli rostoucím cenám nemovitostí, ale také kvůli zpřísňujícím se podmínkám České národní banky.

 

"Ceny velmi rychle rostou a současné ceny neumožňují, aby si lidé kupovali levné nemovitosti, protože levné nemovitosti již na trhu nejsou," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

 

Podle některých bankovních institucí teď navíc Česká národní banka chystá pro žadatele o hypotéku podmínky ještě přísnější.

 

"Uvažované zpřísnění by znamenalo, že zájemce o hypotéku by si mohl vzít hypotéku v maximální výši osminásobku svého ročního příjmu a zároveň by ta výše měsíční splátky všech úvěrů klienta nesměla překročit 40%," uvedl tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

 

 

Případné zpřísnění pro poskytování hypoték by podle bankéřů mohlo mít významný dopad především na žadatele, kteří už splácejí jiné úvěry. "Ten dopad, pokud by to bylo hodně přísné, by mohl být v desítkách procent žadatelů, kteří by nemuseli vyhovět těm novým požadavkům," sdělil Jiří Felix z Hypoteční banky.

 

"Musíme si také uvědomit, že na trhu s hypotékami je rozpučováno více než bilion korun, to znamená, že určitá regulace je na místě, tak aby se hypoteční trh nepřehříval a ceny nemovitostí nerostly," doplnil Křeček.

 

Jestli Česká národní banka rovnou sáhne k oběma zmiňovaným zpřísněním, zatím není jasné, vyjádřit se má až příští týden.
 

Dominika Janochová / klma tn.cz / TV Nova