Agresivní poslanec

Odpor k islámu i gayům. Kdo je poslanec Volný, který útočil ve Sněmovně

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
21.1. 2021 19:12
Téma:

Nebylo to poprvé. Nezařazený poslanec Lubomír Volný, který ve čtvrtek fyzicky napadl místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela (ČSSD), už za sebou má řadu kontroverzních incidentů. K násilnému řešení názorového střetu vyzýval už v roce 2019, spor měl i s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) kvůli transparentu vyjadřujícímu odpor k antidiskriminačnímu hnutí Black Lives Matter. Volný se k problematickým výrokům směrem k etnickým nebo náboženským menšinám uchyluje pravidelně, na sociálních sítích také často šíří dezinformace na různá témata.

Lubomír Volný je poslancem od října 2017, zvolen byl ještě jako člen hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Do loňského podzimu byl i zastupitelem Moravskoslezského kraje.

 

V roce 2016 vyšlo najevo, že je majitelem několika bytů v ostravské vyloučené lokalitě Zadní Přívoz, které pronajímá sociálně slabým rodinám. Sám své nájemníky ale označuje za "zneužívače dávek", kteří podle něj vůbec nejsou ve špatné situaci. 

 

Krajskou organizaci hnutí SPD dokonce vedl. V souladu s programem SPD vystupoval proti přijímaní a pomoci uprchlíkům.

 

Některé výroky Volného jsou považovány za nenávistné. "Podporuji tradiční rodinu, bojuji za švýcarizaci naší země a proti její islamizaci a afrikanizaci. Souhlasím s tím, že se svobodný Krym dobrovolně, po poctivém referendu, připojil k Rusku. Islám není náboženství, ale nenávistná primitivní středověká ideologie, která stejně jako žádná jiná totalita nemá v Evropě co dělat," prezentoval se na facebooku.

 

 

Islamizace je termín, který používá zejména krajní pravice v celé Evropě. To, že v evropských státech žijí muslimové, však není ještě důkazem, že probíhá islamizace. Vedou se o tom spory a jedná se o neprokazatelné konstatování. Krym se k Rusku nepřipojil, Moskva násilně anektovala ukrajinské území. Referendum sice na poloostrově proběhlo, pode západních pozorovatelů ale neproběhlo transparentně. Volební urny navíc střežili vojáci.

 

Fyzické násilí se v rétorice Volného objevilo už v únoru 2019. Tehdy na jednání Poslanecké sněmovny řekl poslanci Janu Birkemu (ČSSD), aby si šli spory "vyříkat ven". Ostatní zákonodárci během jeho slov bouchali do lavic.

 

Volný se s hnutím SPD rozešel v roce 2019 a rovnou vstoupil do hnutí Jednotní - alternativa pro patrioty (JAP), které odmítá euro, islám v Česku nebo "experimenty s multikulti, gender a homosexualismem, jakož i neomarxistickými ideologiemi". Spolu s ním do něj odešel i Marian Bojko.

 

Sexuální menšiny jsou rovněž v hledáčku Volného velmi často. "LGBTQP+ aktivisté požadovali prvotně pouze registrované partnerství pro gaye a lesbičky. Dnes chtějí adopce, podporují i queer a objevují se první obhájci pedofilie," napsal nepodloženě na twitteru.

 


Názorový střet měl Volný i s dnes už exposlancem Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Když v červenci 2020 přišel do Sněmovny s transparentem All Lives Matter, kterým vyjadřoval odpor k americkému hnutí Black Lives Matter (BLM), které bojuje proti rasismu a za rovnoprávnost, Kalousek se mu ho pokusil vzít. Stejný nápis měl Volný i na tričku. Chtěl jím prý také podpořit postoj prezidenta Miloše Zemana, jenž označil BLM za rasistické hnutí. Detaily čtěte zde.

 

Volný žije v Ostravě s manželkou. V letech 2015 až 2019 byl jednatelem společnosti Color Inovations se základním kapitálem 1000 korun, která však nevykonávala žádnou činnost. Je vystudovaný učitel.

 

Co se stalo ve čtvrtek ve Sněmovně

 

Lubomír Volný se po Sněmovně pohyboval bez roušky, za což ho kritizovali mnozí kolegové. Ve svém projevu u řečnického pultíku začal říkat, že sociální demokraté jsou zkorumpovaná verbež. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) na to konto prohlásil, že pokud se neuklidní, vypne mu mikrofon. Volný potom přišel k předsednickému stolu a Hanzela fyzicky napadl.

 

"Takhle mě určitě neumlčíte. Já jako volený zástupce lidu mám právo se vyjádřit. Jestli tady půjdeš, dostaneš flákanec. Nechte mě vystoupit," říkal Volný během incidentu, do kterého se zapojilo i několik dalších poslanců. "Cos to udělal, ty p*čo," ozvalo se mimo jiné při potyčce ve sněmovním mikrofonu. Podrobnosti čtěte tady.

 

Událostí už se zabývá mandátový výbor. Kvůli nenošení roušky vyšetřuje Volného také policie.

TN.cz