Napřímo

Dovolená na chatě nebo u moře? Ministr Petříček řekl, jaké bude léto

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 6. 4. 2021 17:22
31.3. 2021 11:22
Téma:

Za jakých podmínek bude možné cestovat do zahraničí v nadcházející turistické sezóně a jak vidí volbu nového předsedy ČSSD? Na tyto a další otázky odpovídal ve středu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pořadu Napřímo.

Covidové pasy jako nová podmínka cestování mezi unijními zeměmi. K dohodě na úrovni Evropské unie má dojít v následujících týdnech. "Na covid pasu je QR kód s vaším stavem. Ukáže, jestli jste imunní, protože máte protilátky," tak popisoval nový covid pas eurokomisař Thierry Breton v pondělí.

 

Původní předpoklady byly, že by se s covid pasem mezi státy Evropské unie dalo cestovat už na přelomu května a června. V tuto chvíli to ale vypadá na pozdější termín. "Klíčové bude ještě jednání v polovině dubna, ale bohužel některé státy mají ke covid pasům stále výhrady," říká Petříček.

 

 

Podle ministra zahraničí jednání mezi státy váznou na etických otázkách. "Jde o to, aby někdo nebyl diskriminovaný a aby se jasně nastavily hranice citlivých témat. Když například člověk prodělal covid, zdali bude moct ten pas využít či nikoliv," popisuje ministr.

 

Při zavedení covid pasů by mělo být možné cestování na základě údajů o vakcinaci či o testech. Diskutuje se také o tom, jaký by ten test měl být, jestli PCR nebo antigenní. Když by podle Petříčka covid pasy nefungovaly v celé EU, domlouvalo by se Česko na cestování jednotlivě, primárně s okolními státy a se státy s oblíbenými turistickými destinacemi.

 

 

V tuto chvíli se řeší primárně dohoda v rámci Unie. Mimoevropské státy jsou podle Petříčka na řadě až v druhé fázi. "Nechci nic slibovat, ale děláme maximum pro to, abychom se domluvili se státy jako je například Chorvatsko," dodává.

 

Petříček také promluvil o tom, co podle něj přinese volební sjezd sociální demokracie, kde se bude volit nový předseda strany. Mezi kandidáty je právě i Petříček. "Věřím, že to, co chci nabídnout na sněmu, uspěje," věří si. "Jsem přesvědčený, že mám ve straně podporu kolegů více než 50%," dodává.

 

To nejzásadnější z rozhovoru shrnula TV Nova v reportáži:

TN.cz