Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 6. 2018
srovnání cen

Dovolená v Chorvatsku se může dost prodražit, tady se dá ušetřit

Zdroj: TV Nova

Jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů je stále Jadran. Proto tam vyrazil i štáb televize Nova, aby zjistil, jak je to tam s cenami a kde se případně dá ušetřit. Nejvíce tam Češi tradičně utratí za ubytování, které navíc od loňska mírně zdražilo.

Existují věci, na kterých se při dovolené šetřit nevyplatí, například pojištění. Ale jinak můžete náklady snížit velmi snadno už po cestě. Kdo tankuje ve Slovinsku, na litru paliva ušetří až deset korun.

 

A další balík ušetříte, pokud máte termosku. Kelímek vlažného kafe přišel na rekordních 105 korun a 60 haléřů. Druhou výraznou položkou je ubytování, letos podle odhadů zdražilo o pět procent a vyplatí se číst reference, Chorvati jsou schopni pronajmout i pokojíček pro trpaslíky.

 

Ve větší vzdálenosti od pláže najdete často kvalitnější a levnější ubytování. Stejné pravidlo platí pro potraviny. Chleba v obchodním domě se prodává za cenu jednoho rohlíku na pláži.

 

Za každý týden pobytu utratí průměrný Čech u moře zhruba pět tisíc korun na zbytečnostech. Bankomat náš štáb obral na kurzu o sto korun, stejně jako plážová směnárna. Turisté se ale shodují, že na dovolené se peníze prostě nepočítají.

 

 

Pravdou je, že pivo si můžete koupit v plechu za deset kun a tiše ho popíjet na pokoji, ale atmosféru předraženého plážového baru to nenahradí. Chorvatsko tak díky turistům každoročně vydělá přes 200 miliard korun.
 

Josef Svoboda / klma tn.cz / TV Nova