Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Velký problém

Dovolené v ohrožení? Kvůli boeingům ruší a překládají lety

Cestovní kanceláře se potýkají s prvními komplikacemi kvůli zastaveným letům boeingů typu 737 MAX. Někteří jejich klienti se prý budou muset připravit na změnu termínu dovolených, nebo počítat s odletem z jiného letiště.

Problémy s odletem z menších českých letišť, shánění jiných dopravců nebo přesuny letů do některých oblíbených turistických destinací - to jsou komplikace, které cestovkám přináší uzemnění Boeingů 737 MAX.

 

"Stále jednáme s leteckými dopravci ohledně optimalizace letového řádu, aby dopad na naše klienty byl co nejmenší," uvedl mluvčí CK Exim Tours Petr Kostka.

 

"Nejbližší lety prozatím nerušíme, a pokud dochází ke změnám, tak průběžně klienty informujeme," dodal mluvčí CK Blue Style Ondřej Rušikvas.

 

Kvůli redukci flotily společnosti SmartWings, jejíž podstatnou část měla nová generace populárního boeingu 737 v létě tvořit, se už některé odlety přesouvají o více než 24 hodin.

 

"Došlo ke drobným úpravám leteckého řádu a to u destinací Kapverdské ostrovy a Senegal, kde došlo k posunu o jeden den, z původního pondělí na úterý a z pátku na čtvrtek," prozradil Kostka.

 

 

Kdy se budou moci letadla společnosti Boeing vrátit do vzduchu, zatím není jasné. Některé aerolinky ruší lety se stroji 737 MAX až do poloviny srpna.

 

Některé cestovní kanceláře už pro jistotu začaly shánět náhradní dopravce."Například na letech do Spojených arabských emirátů od června budeme spolupracovat se společností Emirates, která nahradí právě SmartWings, které nemohou tuto linku operovat kvůli uzemněným boeingům," řekl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

 

 

Některým cestujícím by mohlo dovolenou zkomplikovat i rušení letů z regionálních letišť. Například z Pardubic nebudou SmartWings létat do Řecka, Turecka nebo Bulharska.

 

"Ta situace se každodenně mění pozitivním směrem, může se dotknout letů pravděpodobně z Brna a Ostravy, pražských letů v našem případě se nedotkne," řekl za CK Blue Style Rušikvas.

 

Podle Bezděka se cestující nemusí být, že by na dovolenou neodletěli. "Může se stát u některých konkrétních letů, že třeba bude odlet nějakým způsobem posunutý," dodal Bezděk.

 

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je horší situace pro česká regionální letiště. "Ty mohou čelit propouštění," dodal Kovanda. A snižování stavu zaměstnanců nejspíš čeká i některé letecké společnosti.

vbo, Dominika Janochová TN.cz