Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sucho a kůrovec

Dřevo je nejlevnější za poslední roky! Experti řekli, kdy zdraží

Dřeva je tolik, že jeho cena už tři roky klesá a lesníci začínají být na výrobních nákladech. Důvodem je, že až třetina lesů v České republice usychá a stromy zasažené kůrovcem se nedaří rychle vytěžit. Levné je zejména palivové dřevo. Prudce zlevňují i dřevěné peletky, které začínají patřit mezi nejlevnější způsoby vytápění.

Kvůli suchu a kůrovcové kalamitě lesníci loni vytěžili 18 milionů kubíků dřeva, letos to bude o pět milionů víc a příští rok pravděpodobně přijde extrém. "Mohla by být těžba 30 až 50 milionů kubíků," odhaduje ředitel Lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

 

Jen ve státních lesích březnová vichřice Eberhard poničila milion stromů. Škoda je podle společnosti zhruba půl miliardy korun. Cena palivového dříví tak klesla o 30 procent na zhruba 700 korun za metr krychlový.

 

Na vytěžení tisíců hektarů souší budou chybět ruce, stroje i pily, a tak lesníci nabízejí lidem, aby si dřevo sami natěžili. Ve sváteční den toho využil i muž u Břehů na Pardubicku a za dopoledne nařezal dva vozíky za auto. Zapotí se, ale ušetří tak ročně tisíce korun za vytápění. "Je to přece jenom levnější," potvrdil.

 

Jelikož jsou stromy dál od silnice, kubík dřeva ho od správce vyšel zhruba na 30 korun. Nadbytek dřeva sráží i cenu peletek, a to meziročně o pět procent. Na minimu začíná být právě teď, a to až o pětinu, protože končí topná sezona.

 

 

S peletkami topí třeba Vladimír Stupavský ze středních Čech. Jako palivo už v minulosti použil kdeco, ale s peletkami aktuálně ušetří ročně prý úplně nejvíc. "Vyjde mě to na 25 tisíc korun, v plynu bych protopil 32 tisíc korun," spočítal Stupavský. Tuna vyjde na pět tisíc korun.

 

Dlouhodobá prognóza podle lesníků není dobrá. Až se staré dříví vytěží, nového bude pro změnu málo, a jeho cena tak pravděpodobně zase poroste. Cena dřeva by se ale zatím výrazně neměla zvedat minimálně pět let, tedy než se vyčerpají zásoby kůrovcového dřeva.

 

Výhodné je momentálně i černé a hnědé uhlí, cena ale postupně dlouhodobě roste. Právě teď je nejlepší čas na zajištění zásob uhlí na zimu. Naopak si připlatí domácnosti topící elektřinou. Ceny šly nahoru už loni v souvislosti s vývojem cen na burze. O pět procent dražší by mohl být i plyn.

Petr Brzek/epa TN.cz