analýza

Šokující čísla o drogách v Evropě! V popředí žebříčků je i Česko

Drogy
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Marihuana, extáze, kokain nebo LSD. Tyto drogy jsou podle analýzy společnosti Global Drug Survey ve světě stále oblíbené. Nejhůře dopadlo Skotsko, Rumunsko a Itálie, kde lidé drogy užívají velmi často. Česká republika sice nepatří mezi státy, které by drogám vévodily, ale pořád se držíme na vyšších pozicích.

Nová analýza nezávislé britské společnosti Global Drug Survey se zaměřila na užívání drog v pětatřiceti zemích světa, během které byla sbírána data od 123 814 lidí. Vše bylo zjišťováno anonymně.

 

Co se týče marihuany, ji nejvíce užili muži, a v průměru ve 100 dnech za celý loňský rok. Ženy si ji dopřály pouze ve 40,5 dnech roku.

 

Marihuanu mají v oblibě především Italové. Ve spojení s tabákem si ji v roce 2018 dalo až 95 % dotazovaných. Za nimi se umístili Rumuni s 91,4 % a na třetím místě Portugalci s 91,7 %. Česká republika na tom není o moc lépe. Celkem si marihuanu s tabákem dalo 60,1 % lidí. Na posledním místě se umístili Chilané s 6,6 %.

 

Další drogou, kterou se analýza zabývala, byla extáze. Polovina respondentů přiznala zkušenost s touto drogou a třetina dokonce v posledním  Nejvíce si ji dali opět Rumuni, dále Rakušané nebo Britové. Více než 100 lidí každé z těchto zemí v průzkumu uvedlo, že ji za loňský rok užilo desetkrát. Pozadu nezůstali ani Slováci, ti měli o dva dny méně, a Češi o pět dní. Nejméně ji konzumovali Švédové, průměrně si ji dali jen ve třech dnech.

 

 

Extázi v kapslích si dalo za minulý rok 27,4 % žen a 22,2 % mužů, v tabletách 68,4 % žen a 68,8 % mužů. Co se týče prášku, ten si dalo 66,6 % mužů a 65,1 % žen. Většina dotazovaných extázi získala od svých přátel, od známého dealera nebo ji získali od známého jejich kamaráda. Pořídili si ji ale také na festivalech nebo na internetových stránkách.

 

Kokain si z celého světa nejvíce oblíbili Skotové. V průměru ho sto dotazovaných užilo v loňském roce ve dvanácti dnech. Za nimi se objevili Kanaďané, Italové, Portugalci nebo Britové. Ti si ho dali o dva dny méně. Česká republika se opět řadí mezi země, kde drogy lidé hodně konzumují. Užívali si ho pět dní v roce.

 

Oblíbené je také LSD, které si lidé dali nejvíce v první polovině roku 2019. První den roku ho užilo 24,2 % dotazovaných. Mezi druhým a desátým dnem ho mělo až 60,1 % lidí, do padesátého dne roku si ho dalo 13,8 % lidí, a poté počet začal klesat. Nejméně si ho dotazovaní dali ke konci roku.

 

 

LSD 33,6 % lidí získalo od svých přátel, 17,5 % ho pořídilo od známého dealera a zadarmo ho pořídilo 16,1 % lidí. Nejvíce za LSD zaplatí Zélanďané, a to 38 euro (988 korun). Česká republika dá v průměru 14,1 euro (367 korun) a nejméně výdajů mají Holanďané, ty LSD stojí 10,8 euro (281 korun).

 

Global Drug Survey se také zabývala prací policie, co se týče zamezování drog v různých zemích. Častěji byli chyceni lidé ve Skotsku nebo v Itálii, než třeba na Novém Zélandu. Rozdíly jsou také při používání psů k hledání drog. Na vysoké úrovni je cvičí například Austrálie. Naopak ve Švédsku jsou využíváni spíše k vyhledávání stop. 

reg TN.cz