rozhodnutí soudu

"Skřípali mu prsty kleštěmi!": Za smrt podnikatele padly tresty

Téma:

Dohromady 43 let ve vězení mají strávit čtyři lidé za mučení a smrt podnikatele Karla Taubeho. Ten zmizel v roce 2015, jeho tělo našli kriminalisté po devíti měsících zakopané v lese u Vysokého Mýta. Rozsudek zatím není pravomocný.

Odpoledne soud vynesl rozsudek nad jedním Čechem, dvojicí Slováků a Ukrajincem, které obžaloba vinila z únosu a mučení podnikatele Karla Taubeho. Dostali od pěti do čtrnácti let.

 

Podle soudu v červnu 2015 unesli, mučili, vydírali a nechali zemřít Karla Taubeho, bohatého podnikatele z Orlickoústecka. "Fyzicky na něj útočili na jeho horní polovinu těla, prsty mu skřípali kleštěmi, zaklonili mu hlavu a lili do něj tvrdý alkohol a také takzvaný nápoj pravdy," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

 

 

Obžalovaní chtěli z Taubeho vymámit pět milionů. Zatčeni byli na Slovensku o devět měsíců později kvůli únosu a vydírání dalšího podnikatele.

 

Do médií se Taube dostal poprvé v roce 2012. Byl totiž souzen za fingování vlastního únosu. Měli ho přepadnout neznámí pachatelé v jednom pražském bytě. Podnikatel do poslední chvíle tvrdil, že o žádné zinscenované přepadení nejde, ale že se ho tímto způsobem někdo pokouší připravit o majetek v hodnotě několika desítek milionů korun.

 

Podle informací TV Nova se stala Taubemu osudná schůzka, na kterou ho únosci měli vylákat pod záminkou, že mu za 100 tisíc prodají nahrávku, která dokazuje, že únos z ledna 2012 byl skutečný. On by tak mohl u tehdy stále probíhajícího soudu očistit své jméno. Ještě ten den ale Taube zemřel.

Filip Pultar/ lud TN.cz