výkyvy počasí

Drsné ochlazení na Slovensku! V Tatrách staví sněhuláky

Téma:

Nečekaný začátek léta zažívají naši východní sousedé. Zatímco první letní den bylo až 32 stupňů Celsia, po přechodu fronty, která přišla z Česka, se pořádně ochladilo. V Tatrách dokonce napadla silná vrstva sněhu!

Prudké výkyvy teplot znají lidé z Vysokých Tater i z letních měsíců. Současné počasí ale překvapilo i starousedlíky. První letní den ve čtvrtek bylo až 32 stupňů Celsia, zato v pátek se opravdu prudce ochladilo.

 

Bouřky a vítr přinesly na Lomnický štít dokonce i sněžení. Během několika minut napadla pěkná vrstva bílé hmoty, že bylo dokonce možné stavět sněhuláky.

 

Horslá služba v Tatrách proto upozorňuje turisty, aby byli připraveni na rychlé změny počasí, ke kterých v horách dochází. Apelují hlavně na návštěvníky z Česka, kteří přijíždějí do nejvyšších slovenských hor často nedostatečně vybavení.

 

 

"Poprašek sněhu se nachází už ve výškách od 1500 metrů. Ve výškách nad 2000 metrů je až 10 centimetrů nového sněhu. Pro pohyb ve vyšších polohách proto doporučujeme zimní turistickou výstroj a všem návštěvníkům doporučujeme zvýšenou opatrnost při pohybu v horách," uvedli záchranáři na svém webu.

 

 

Související témata:
TN.cz