Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.8. 2017 22:10
Zajímavá stavba

Druhá šance nebo demolice? Ostrava řeší mrakodrap duchů

Zdroj: TV Nova

Přezdívá se mu mrakodrap duchů. Postaven byl v 60. letech a už čtyři roky v něm nikoho nepotkáte. Tak to teď vypadá se třetí nejvyšší budovou v Ostravě. Plnila různé účely. Teď se diskutuje o tom, jestli věžák zbourat nebo zrekonstruovat.

Šedesát osm metrů a dvaadvacet pater. Nejvyšší obytný dům v Ostravě. Nejdřív v něm byly byty, pak kanceláře. Dnes už zeje prázdnotou.

 

"S ohledem na technický stav a statiku byl překolaudován na nebytové prostory a v roce 2013 jsme ho zcela zakonzervovali," připomíná starostka Petra Bernfeldová.

 

Budova se ve větru kývá, taky protipožární ochrana už nevyhovuje. Problémy má přitom stavba od počátku. Třeba s nevyhovujícími únikovými cestami.

Všechno v domě zůstalo v původním stavu, jakoby tam ještě včera někdo byl. Třeba na vrátnici je stále k dispozici kniha návštěv. Všechna patra jsou prakticky stejná. Výtahy stále jezdí. Vstup do nich je ale pouze na vlastní nebezpečí.

 

Všude je prach a pavučiny a hlavně ticho. I proto se mu říká mrakodrap duchů. O jeho budoucnosti se vedou spory. Jedni ho chtějí zbourat, druzí zase zrekonstruovat.

Údržba vyjde město ročně až na šedesát tisíc korun. "Já bych se přikláněla k demolici toho domu a výstavbě nového domu nebo sdíleného parkoviště," má jasno Bernfeldová.

 

Rekonstrukce by podle starostky byla finančně náročnější. A to s ohledem na statiku domu.  Ať už se s mrakodrapem stane cokoliv, pro mnohé lidi bude navždy spjat s centrem Ostravy.

pez, Jan Socha TN.cz
Reklama