Přijímačky na střední školy

Druhý den přijímaček: Jak byste obstáli? VYZKOUŠEJTE SI TO!

V pondělí 15. dubna se konal druhý termín jednotných přijímacích zkoušek na střední školy pro zájemce o čtyřleté obory s maturitou. Jaké úlohy deváťáky potrápily tentokrát?

Jednotné přijímací zkoušky letos začaly už v pátek 12. dubna. V pondělí se konal druhý termín. V úterý a ve středu pak přijímací zkoušky budou skládat žáci, kteří se hlásí na šestiletá a osmiletá gymnázia, tedy děti ze sedmých a pátých tříd základních škol. Celkem se letos přijímacího řízení na střední školy má zúčastnit přes 90 tisíc uchazečů.


Přijímačky se skládají ze dvou částí - testu z matematiky a testu z českého jazyka a literatury. Na první zkoušku mají 70 minut, následuje krátká pauza a poté 60minutová lhůta na napsání testu z češtiny.


Už v pátek žáky potrápila především matematická část. Zaskočil je úkol, při kterém měli vypočítat, kolik zubů má jedno z koleček. Úloha podle všeho nebyla těžká, ale zadaná tak, že ji studenti nepochopili. Problémy jim ale dělala i přísloví v didaktickém testu z češtiny.


Zadání testu z matematiky najdete ZDE.

Test z češtiny si můžete vyzkoušet ZDE.

 

Oficiální výsledky by se na stránkách CERMATu měly objevit až na konci dubna.

 

Neoficiální výsledky testu z matematiky najdete ZDE

Neoficiální výsledky testu z češtiny najdete ZDE

 


Při testu nesmí mít uchazeči u sebe nic jiného než černě nebo modře píšící pero či propisku, rýsovací potřeby a tužku. Přestože někteří z nich by si pro výpočty rádi vzali kalkulačku, případně matematicko-fyzikální tabulky, ty povolené nejsou - stejně jako mobilní telefony.


Jednotné přijímací zkoušky skládají kandidáti na střední školy od roku 2017. Samostatné přijímačky vypisují umělecké školy, talentové zkoušky probíhají většinou už na začátku roku. Výjimku mají také obory, které nejsou zakončené maturitou.

nor TN.cz