Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

prezidentské volby 2018

O prezidentovi rozhodne 2. kolo, utkají se Zeman a Drahoš

Vítězem prvního kola prezidentské volby je Miloš Zeman. O post prezidenta se ve 2. kole utká s Jiřím Drahošem. Poražení kandidáti většinou podpořili Drahoše. Oba úspěšní kandidáti z 1. kola poděkovali voličům a vyzvali je, aby je podpořili i v 2. kole.

Miloš Zeman poděkoval svým voličům. Zdůraznil, že dosáhl lepšího výsledku než před 5 lety. "Gratuluji Jiřímu Drahošovi k pěknému 2. místu," vzkázal svému protikandidátovi Zeman. Na rozdíl od prvního kola Zeman nebude odmítat pozvání do předvolebních debat.

 

Jiří Drahoš poděkoval voličům, že přišli k volbách a požádal je o podporu i v druhém kole. Prozradil, že se v kampani před 2. kolem zaměří hlavně na regiony. Drahoš totiž vítězí jen v Praze a jejím nejbližším okolí.

 

Svou podporu mu vyjádřila i většina neúspěšných kandidátů. Aby volili Drahoše, vyzvali své podporovatele Mirek Topolánek a Pavel Fischer. Michal Horáček nabízí Drahošovi zadarmo své do konce ledna zaplacené billboardy. Marek Hilšer uvedl, že bude Drahoše volit.

 

Druhý den prezidentských voleb jsme sledovali online:

 

Sečteno je 100 % okrsků. Do druhého kola postoupili Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Současného prezidenta volily téměř dva miliony lidí, což odpovídá 38,56 %. Drahoš dostal téměř 1,4 milionu hlasů (26,60 %)

 

Výsledky prvního kola voleb přehledně:

 

Anketa

Jste spokojeni s výsledkem kandidáta, kterého jste volili?

Hlasovalo 20942 lidí.
Na třetí místo se s 10,23 procenty dostal bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Čtvrtý se s 9,18 % umístil Michal Horáček, následoval ho lékař Marek Hilšer s 8,83 %. Naopak velký neúspěch zaznamenal expremiér Mirek Topolánek - nepřesáhl ani pět procent.

 

Výsledky za okrsek v Praze Bohnicích, který byl dnes zpracován jako poslední v ČR, ukázal 100,91 procenta odevzdaných hlasů. Počet odevzdaných hlasů tam o pět převyšoval počet vydaných obálek. Český statistický úřad na nesrovnalost upozornil volební komisi, podle ní ale příčinu chyby nelze zpětně dohledat. ČTK to sdělila mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

 

První volební obvod, kde stihli sečíst výsledky, byl v obci Čečovice na Domažlicku. Volit přišlo 26 z 68 oprávněných voličů, vyhrál tam Miloš Zeman, který dostal necelých 54 % hlasů. V obci Čilá na Rokycansku přišli, stejně jako při sněmovních volbách, všichni voliči.

 

Podívejte se na příjezd Miloše Zemana do štábu:

 

První výsledky z nejmenších volebních okrsků začal Český statistický úřad dostávat zhruba 20 minut po uzavření volebních místností. Přesné výsledky bychom měli znát v podvečer. Těžší situaci mají volební komise na Trutnovsku, kde se kromě prezidenta volí také senátor.

 

V pátek šokovala ukrajinská aktivistka Anželina Diašová, která se ve volební místnosti, kde hlasoval prezident Miloš Zeman svlékla do půl těla a začala skandovat "Zeman Putinova dě*ka", což měla i napsáno na hrudi.

 

 

Ženu ochranka srazila na zem a odvedla pryč. Ochranka odvedla do bezpečí i prezidenta Zemana, ten se pak do místnosti vrátil a odvolil. Přitom pronesl, že je poctěn, že ho napadlo stejné hnutí, které v minulosti útočilo i na papeže.

 

Na reportáž TV Nova z prvního dne prezidentských voleb se můžete podívat zde:

klma tn.cz / ČTK